YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zika'nın etkilediği bebekler normal görünebilir
Zika'nın etkilediği bebekler normal görünebilir
30 Haziran 2016 14:44
Zika virüsünden etkilenen bebeklerin bir kısmının normal görünüme sahip olabilecekleri ancak bunun virüsün beyni etkilemediği anlamına gelmeyeceği belirtildi.

BBC'nin haberine göre, sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, Zika virüsünden etkilenen bebeklerin 5'te 1'inin normal görünüme sahip olmalarına rağmen beyinlerinin hasarlı olduğu tespit edildi.

Brezilyalı araştırmacıların bin 501 Zika vakası üzerinde yaptıkları incelemede, virüsün gebeliğin son döneminde bulaşması durumunda bebeğin kafasının, gelişiminin büyük bölümünü tamamladığından normal göründüğünü ortaya koydu.

Federal de Pelatos Üniversitesinden Prof. Cesar Viktora, normal kafa yapısıyla doğan ve Zika virüsü bulaşmış bebeklere yüzde 20 oranında rastlandığını söyledi. 

Zika virüsünün yeni doğanların beynine verdiği hasarın tespiti için yalnızca mikrosefali ve kızarıklıkları temel alan değil daha detaylı değerlendirmeyi içerecek bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu belirten Viktora, virüsün beynin üzerindeki etkilerinin gebeliğin son döneminde ve doğum sonrasında da gelişebileceğini söyledi.

Araştırmacılar, 2016'nın başında Brezilya'nın güneydoğusunu etkisi altına alan yeni Zika dalgasının, yıl sonunda yeni mikrosefali vakalarını beraberinde getireceği konusunda uyarıda bulundu.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, Mayıs 2015'te Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı. 

Zika virüsünün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nöro gelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. 

Dünya Sağlık Örgütünün 15 Haziran tarihli son verilerine göre, Zika virüsüne 2007-2016 yıllarında 60 ülkede rastlandı. Virüs, salgın şeklinde bu ülkelerin 14'ünde 2007-2014 yılları arasında görülürken, 2015 yılının başında 46 ülkede ilk kez salgın şeklinde etkili oldu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler