YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zayıflama hapları ile ilgili açıklama
Zayıflama hapları ile ilgili açıklama
05 Ağustos 2010 15:00
Zayıflama ilaçlarıyla ilgili açıklama yapan bakan Akdağ, doktorlara danışılmadan bitkisel olduğu söylenen zayıflama ilaçlarının kullanılmaması konusunda uyarılarda bulundu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bitkisel ilaçlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayınlayacaklarını ve bu yönetmeliğin hangi bitkisel ilaçların tedavi amaçlı kullanılabileceğini net olarak ortaya koyacağını söyledi. Bakan Akdağ, başta gençler olmak üzere tüm halkı, doktorlarına danışmadan bitkisel olduğu söylenen zayıflama ilaçlarını kullanmamaları konusunda da uyardı.

Bakan Akdağ, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen 'Teşhis İlişkili Gruplar' toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ölümlere de neden olan zayıflama ilaçları ile ilgili ne gibi önlem alacaklarının sorulması üzerine Bakan Akdağ, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile bu konuda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Şimdi buna bir yenisini daha eklediklerini bildiren Akdağ, "Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayınlayacağız. Uzun süredir konunun uzmanlarıyla bunu çalıştık. Ancak şunu bilmeliyiz; özellikle internet yoluyla yapılan satışların kontrolü gerçekten güç. Dolayısıyla bizim vatandaşlarımızın da uyanık olması lazım. Bunun en kısası, kestirmesi şudur: Vatandaşlarımız kendi doktorlarının tavsiyesi olmadan asla ilaç adı altında ya da bitkisel bir madde adı altında hiçbir maddeyi kullanmasınlar. Çünkü gerçekten zararlı sonuçları olabiliyor" diye konuştu.

Konuyu yakından takip ettiklerini belirten Akdağ, birçok ilacın toplatıldığını ve bir çoğunun da ruhsatının iptal edildiğini söyledi. Ancak internet yoluyla yapılan satışlar konusunda işin zor olduğunu ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:

"İnternette vatandaş sipariş verebiliyor, getirtiyor, kullanabiliyor. Ama kendileri için, çocukları için, özellikle gençlerimize sesleniyorum; bu hususta asla ve asla doktorlarına danışmadan hiçbir maddeyi kullanmasınlar. Bu ülkede herkesin aile doktoru var. Eğer şişmanlıkla ilgili bir meselemiz varsa doktorumuza gidelim, doktorumuzun tavsiyesini alalım."

"GIDA İSE TARIM, DEĞİL İSE SAĞLIK BAKANLIĞI KONTROL EDECEK"

Yeni yönetmeliğin neler içerdiğine ilişkin bir soruya ise Bakan Akdağ, "Hangi bitkisel maddelerin tedavi için kullanılabileceğini, şartlarını, çerçevesini çok net olarak ortaya koymuş olacak" dedi.

Bu yönetmelikle birlikte bu ilaçların artık Tarım Bakanlığı yerine Sağlık Bakanlığı tarafından mı kontrol edileceğinin sorulması üzerine de Akdağ, Tarım Bakanlığından ruhsat alan maddelerin ilaç olmadığını ve ilaç amaçlı olarak asla kullanılamayacağını vurguladı. Bu amaçla reklamlarının da yapılamayacağını ifade eden Akdağ, 2Bunlarla mücadele ediyoruz, mücadeleye devam edeceğiz. Tarım Bakanlığının ruhsat verdiği maddeler aslında basitçe gıda takviyesidir. Bunların ilaç olarak kullanılması kesinlikle mümkün değildir" dedi.
Gıda takviyesi ürünlerin artık Sağlık Bakanlığı tarafından mı kontrol edileceğinin sorulması üzerine ise Akdağ, "Tamamen gıda ise Tarım'da, ama herhangi bir amaçla teravi adı altında kullanılacaksa Sağlık Bakanlığı'nda" yanıtını verdi.

Bakan Akdağ, Tam Gün Yasası ile ilgili verecekleri savunma konusundaki bir soru üzerine de, Danıştay'ın bir basın açıklamasına yürütmeyi durdurma kararı verdiğini bunun da Türk hukuk tarihinde yanlışlığa örnek bir karar olduğunu söyledi. Savunmalarını verdiklerini ve bunu kısa süre içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydeden Akdağ, "Kısa zaman içerisinde sonuçlanmasını da Danıştay'dan bekliyorum. Çünkü Danıştay Tabip örgütünün talebine bir gün içinde yanıt vermişti" dedi. (İHA)
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler