YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzme havuzlarındaki gizli tehlike
Yüzme havuzlarındaki gizli tehlike
05 Haziran 2013 16:21
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi Başkanı Ali Çelik, yüzme havuzlarının enfeksiyon riski taşıdığını bildirdi.

Çelik, yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarına paralel havuz kullanımının da arttığını belirterek, havuza girilmeden önce mutlaka suyun nasıl olduğu konusunda değerlendirme yapmalarını istedi. Çelik, "Havuzun dibini görerek temiz denilmesi yanlıştır. Havuzun berrak olması havuz suyunun temiz olması anlamına gelmez. Havuz suyu kimyasal maddeler kullanılarak temiz tutulmaya çalışılır. Havuza giren herkes kimyasal madde çözeltisine girdiğini unutmamalıdır" dedi.

Havuz kimyasalları doğru kullanılmadığı takdirde kanserojen özellik taşıyabileceği gibi astıma, ortakulak iltihabına, gözlerde ve vücutta kızarıklıklara neden olabileceği uyarısında bulunan Çelik, şunları kaydetti:

"Ayrıca yeterli değerlerde kullanılmadığında göz, cilt ve çeşitli mikrobik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. Bu duyarlılık ile oda olarak Adana ve çevre illerde havuzlardan sorumlu operatörlere 6 gün eğitim vererek halk eğitim müdürlükleri ile birlikte sertifikalandırmaktayız. Havuzların işletilmesinin mutlaka ehliyetli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir."

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler