YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüz nakillerinde yeni gelişme
Yüz nakillerinde yeni gelişme
10 Nisan 2012 12:13
Sağlık Bakanlığı, yüz, kol ve bacak nakillerini de kapsayan kompozit doku nakillerinin mevcut mevzuatla devam etmesi kararı aldı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, son olarak Gazi Üniversitesi'nde yapılan Türkiye'nin üçüncü yüz nakliyle gündeme gelen kompozit doku nakilleri ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

''Kompozit doku nakilleriyle ilgili mevzuatta ne gibi değişiklik yapılacak  Bunlar çok konuşuldu, çok tartışıldı. Basında yer aldığı gibi bir düzenleme yapılacak mı '' sorusu üzerine Şencan, ''Şu anda kompozit doku mevzuatıyla ilgili acil düzeltmemiz gereken bir zaruret söz konusu değil. Dolayısıyla mevzuatta hemen düzelteceğimiz bir şey yok'' dedi.

Ancak tüm mevzuatlarla ilgili zaman içinde ortaya çıkan çıkan ihtiyaçlara göre düzeltmeler yaptıklarını ifade eden Şencan, ''Şu anda bazı konular tartışılıyor, ama bu tartışmalar bizim mevzuat değiştirmemizi gerekli kılacak bir olgunluğa erişmiş değil. Dolayısıyla şu anda kısa dönem içinde kompozit dokuyla ilgili mevzuatta bir değişiklik yapmak hedefimiz yok'' diye konuştu.

''Hasta yaşının alt sınırının 18'e çekilmesi, verici ile alıcı arasındaki yaş aralığının azaltılması gibi değişiklikler yapılmayacak mı '' sorusuna Şencan, ''Yok, şu anda mevzuatta acil değişiklik yapmamızı gerektirecek bir şey yok. Ama tabii ki her zaman tartışıyoruz ve 'asla değişiklik yapmayacağız' filan gibi bir şey de söylemiyorum. Çünkü eski mevzuatlarımızda da değişiklik oluyor'' yanıtını verdi.

''O zaman bir süre daha mevcut haliyle devam edecek doğru mu '' sorusuna Şencan, ''Evet'' karşılığını verdi.


-Nakilleri takibe devam-


''Gazi üniversitesi'ndeki yüz naklini çok yakından takip ettiğiniz, hatta 'Bakanlık yetkililerinin operasyon sırasında hastaneyi ziyaret ettiği' söylendi. Bundan sonra daha mı yakından takip edeceksiniz bu tür nakilleri '' sorusu üzerine Şencan, şöyle konuştu:

''Hastaya ilişkin değerlendirmeler, sağlık durum nasıl, güzel oldu mu, olmadı mı gibi konularda üniversitelerimizdeki hocalar bilimsel olarak yetkin kişiler. Zaten bizim bilimsel değerlendirmelerimiz de Bakanlık bürokrasisi veya yönetmelik usulüyle değil, bilimsel olarak, bilimsel kurulların verdiği kararlar çerçevesinde yapılıyor. Vakanın sağlık yönünü o an takip edip bir şeyler öğretecek veya uyaracak değiliz. Ama doğal olarak hepimiz çok merak ediyoruz tabii ki süreci.''

''Bakanlık bundan sonraki süreçte çok yakından takip edecek o zaman bu tür nakilleri'' denilmesi üzerine Şencan, ''Gidip hastayı göreyim, ondan sonra söyleyeyim, öyle bir şeyimiz olmayacak. Ama hastaların sağlık durumlarını elbette merak ediyoruz, takip ediyoruz, hocalarımızla görüşüyoruz, yakın olduğunda gidip görüyoruz. Antalya'daki vakaları da ziyaret eden arkadaşlarımız oldu'' dedi. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler