YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurttan kısa kısa domuz gribi
Domuz gribi nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde önlemler alınıyor.
Yurttan kısa kısa domuz gribi
28 Ekim 2009 / 18:08 Güncelleme: 28 Ekim 2009 / 18:11

Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, iki ayrı hastanede ölen 2 hastadan numune alarak tahlil için İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ne gönderildiğini bildirdi.

Vali Sözer, Kocaeli'de domuz gribi vakasına ilk defa 23 Ekim'de rastlanıldığını belirterek, sonraki süreçte pandemiye ilişkin her türlü tedbiri uyguladıklarını ifade etti.

Pandemi Bilim Grubu'nun tüm gripleri tahlil yapmadan ''domuz gribi'' olarak kabul ettiğini dile getiren Sözer, kendilerinin de domuz gribini diğer griplerden ayırmadıklarını, tüm grip vakalarına yönelik aynı tedbirleri aldıklarını söyleyerek, şu bilgileri verdi:

''Kocaeli Devlet Hastanesi'nde yaşlı bir hasta, Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir çocuk hastanın vefat etmesi üzerine numune alarak İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ne gönderildi. Numunelerin tahlil sonuçları gelmeden 'H1N1 virüsü vardır' diyemeyiz. Ancak bu iki hasta da domuz gribi şüphesiyle değil, farklı kronik rahatsızlıklar dolayısıyla tedavi görüyordu. Sonuçlar önümüzdeki günlerde elimizde olacaktır.''


-KAHRAMANMARAŞ-


Kahramanmaraş'ta bir ilköğretim okulu öğrencisinde domuz gribi virüsü tespit edildi.

3 gün önce yüksek ateş şikayetiyle Yenişehir Devlet Hastanesi'ne götürülen bir erkek öğrenci, tedavisinin ardından taburcu edildi. Kimliği açıklanmayan öğrenciden alınan kan örneği, domuz gribi şüphesiyle tahlil için Ankara'ya gönderildi.

Kan örneğinin tahlil edilmesi sonrasında düzenlenen raporda, ilköğretim okulu öğrencisinin domuz gribi virüsü (H1N1) taşıdığı bilgisine yer verildi.

Kanında domuz gribi virüsüne rastlanan ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen öğrencinin aile fertlerinin de kontrol için Yenişehir Devlet Hastanesi'ne çağrıldığı öğrenildi.


-ADANA-


Adana Valisi İlhan Atış, Adana'da 10 domuz gribi vakası görüldüğünü belirterek, hastalığı hafif seyreden bu kişilerin tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğünü bildirdi.

Atış, Valilik'te il genelinde domuz gribine karşı alınacak tedbirlere ilişkin toplantı yaptı.

Domuz gribi vakalarının Adana'nın iklimi gereği hafif seyrettiğini ve bundan sonrakilerin de hafif olmasının beklendiğini, kentteki hastanelerin olası vakalara karşı müdahale yapmaya hazır olduğunu ifade eden İlhan Atış, şöyle devam etti:

''Her grip vakasının domuz gribi sayılıp, hastanelere akın edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Gerekli yerler dezenfekte edilecek, ancak tüm Adanalılara ellerini sabunla sık sık yıkamalarını, çocuklara el yıkama alışkınlığı kazandırmalarını tavsiye ediyoruz. Okulların tatil olduğu dönemlerde de çocukların büyük alışveriş merkezleri ile internet kafeler yerine evde, açık alanlarda ve parklarda vakit geçirmelerini daha doğru buluyoruz.''

Hastalıktan korunma yollarını anlatan 100 bin broşür ile 15 bin afiş bastırılacağını belirten Vali Atış, bir gazetecinin il genelindeki vaka sayısını sorması üzerine ise ''Adana'da 10 domuz gribi vakası var ama hepsi de hafif seyrediyor ve evlerindeler. Herhangi ağır bir vaka beklemiyoruz'' yanıtını verdi.

Hastalıktan korunmak için öpüşülmemesi ve el sıkışılmaması gerektiğini anlatan İlhan Atış, toplantıya katılanları da ellerini sıkmadan uğurladı.


-ŞANLIURFA-


Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, il genelinde domuz gribiyle ilgili önlemlerin alındığını, bütün okullarda dezenfekte çalışması yaptıklarını söyledi.

Şanlıurfa'da 12 kişide domuz gribi virüsüne rastlandığını, bu kişilerin aileleriyle görüşüldüğünü ve gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Vali Okutan, ''Ayrıca iki okulumuz bugün tatil edildi. Hafta sonuna kadar okullarımız tatil. Biz de bunu fırsat bilerek bütün okullarda dezenfekte çalışması yapıyoruz. İnşallah hafta başında daha temiz ve sağlıklı şekilde okullarımız eğitim ve öğretime devam edecek'' dedi.


-KONYA-


Konya'nın Halkapınar ilçesindeki Arif Arık Lisesi öğrencileri, domuz gribine karşı sınıflarını temizledi.

Öğrenciler, domuz gribiyle ilgili televizyon ve gazetelerde çıkan haberlerden olumsuz etkilendiklerini, bu yüzden domuz gribine karşı tedbir almak amacıyla okulu temizlemek istediklerini belirtti.

Okul idarecilerinden olumlu cevap aldıklarını ve temizlik malzemesi eksiklerini de giderdiklerini ifade eden öğrenciler, okulun tamamını temizledi.

Arif Arık Lisesi Müdürü Bilal Aydoğdu, öğrencilerin domuz gribinden korktuklarını dile getirerek, ''Öğrenciler okulu temizlemek istedi. Temizlik malzemesine ihtiyaçları olduğunu söylediler. Öğrencilerimin bu hassasiyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum'' dedi.

Aydoğdu, okulun rutin temizlik işlerinin hizmetli personel tarafından yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Öğrenciler, temas ettikleri masa, sıra, derslerde kullanılan teknik malzemeleri deterjanlı su ve bezlerle temizledi. Temizlik kurallarına her zaman riayet eden öğrencilerin, kimsenin etkisi olmadan tatil öncesi yaptıkları bu temizlikle örnek bir davranış sergilediklerini düşünüyorum. Ben de öğrenciler kendilerini daha rahat ve huzurlu hissetsinler diye sınıflara birer kolonya ve antibakteriyel jel temin edeceğim.''


-KIRKLARELİ-


Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde oğlu ile birlikte yaşayan C.U. (71), iki gün önce ateşlendi. Evde istirahat eden yaşlı kişi, oğlu S.U. tarafından evde ölü bulundu.

Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, C.U'nun cesedini Demirköy Sağlık Ocağı'na kaldırdı. 

Domuz gribi belirtileri göstermesi üzerine yaşlı vatandaşın cesedinden alınan örnekler incelenmesi için Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla İstanbul'a gönderildi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler