YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtdışından ilaç temin edebilecek tek tedarikçi kurum TEB
Yurtdışından ilaç temin edebilecek tek tedarikçi kurum TEB
26 Aralık 2014 20:31
Türk Eczacıları Birliği (TEB), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşması olan yurtdışından ilaç temin edebilecek tek tedarikçi kurumun kendisi olduğunu bildirdi.

TEB'den, "Birlik dışında bazı firmaların da ithal ilaç konusunda tedarikçi olduğu, SGK ile anlaşma yaptığı ve 24 bin 200 eczane ile işbirliği içinde olduğu" haberleri üzerine yazılı açıklama yapıldı.

Bu açıklamaların gerçeklerle uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmadığı belirtilerek, "Sağlık Bakanlığı TİTCK'nın web sayfası üzerinden yayımladığı Yurt Dışından İlaç Tedarik Edilecek Listesi'ne bakıldığında da Birliğimiz dışında hiçbir firma ya da kurumun SGK ile anlaşması olmadığı açıkça görülmektedir. SGK ile anlaşması olan yurtdışından İlaç Temin Edebilecek tek tedarikçi kurum Türk Eczacıları Birliğidir" ifadesine yer verildi.

Resmi hiçbir geçerliliği bulunmayan, kendini SGK ile anlaşma yapmış gibi göstererek hastaları aldatmaya çalışan kişi ya da firmalara itibar edilmemesinin önemi vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Resmi bir belgeyle çabucak ortaya çıkabilecek bir konuda çekinmeden, utanmadan, sıkılmadan yalana başvuran kişi ya da firmalardan, hastanın menfaatini korumasını ve etik davranmasını nasıl bekleyebiliriz? İsmini duyurabilmek için yalan beyanlarla hastalarımızı aldatan bu tür firmaların getireceği ilaca nasıl güveneceğiz? Kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olan Türk Eczacıları Birliği olarak, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da hastanın ve kamunun yararını bir arada sağlamaya devam edecek ve böylesi tek amacı kar etmek olan kişi ve firmaların karşısında olmayı sürdüreceğiz."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler