YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtdışına çıkacak olanlara ZİKA uyarısı!
Yurtdışına çıkacak olanlara ZİKA uyarısı!
18 Nisan 2016 16:32
Zika virüsünün yoğun olduğu ülkelere gidecek vatandaşlar için uyarı yapıldı. Zika virüsünden uzak kalmak için yurtdışına gidenler için öncelikli olarak sivrisineklerden korunmak gerektiğinin altı çizildi.

Uzun zamandır Güney Amerika ve Tropikal Afrika'yı etkisi altına alan zika virüsü dehşet saçmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Afika'da ortaya çıkan ebola virüsü nedeniyle kitle ölümleri gerçekleşmişti. Aniden etkili olan bu ölümler nedeniyle bir çok kişi de büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştı. Kısa süre içine etkisiz hale getirilmeye çalışılan ebolanın ardından zika virüsü gün yüzüne çıktı. 

 Tropikal iklimlerde etkili olan zika virüsü, genel olarak sivrisinekten bulaşıyor. Özellikle de hamile bayanlarda büyük ölümlere yol açan zika virüsü, bebeklerin küçük kafalı doğmasına ya da anne karnında ölmesine neden oluyor. Zika virüsü aynı zamanda annenin de ölmesine neden olabiliyor.  

YURTDIŞINA ÇIKACAKLAR DİKKAT!

Orta Amerika, Güney Amerika, Afrika yada tropikal bölgelere gideceklere uyarılarda bulunan uzmanlar, mutlaka Gezi Sıhhati Hattı'nın aranması ve konu ile ilgili daha detaylı bilgilerin alınmasını istiyor. Zika virüsünün bulaşmamasındaki en önemli etkenin sivrisinekten korunmak olduğunu açıklayan uzmanlar, bu konuda daha bilinçli olunması gerektiğini açıklıyor. 

Zika virüsünden uzak kalmak için öncelik olarak sivrisineklerden korunmak gerektiğini, bunun da koruyuculardan geçtiğini aktaran uzmanlar, en kısa zamanda sivrisinek savarların elde edilmesi gerektiğini, bu sayede tropikal bölgelerde sivrisineklerden tamamen kişilerin korunabileceğini ifade ediyor. Hamile bayanların kontrolü de elinden bırakmaması gerektiğini kaydeden uzmanlar, sabah akşam sivrisinek koruyucunun kullanılması gerektiğini kaydediyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler