YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yorgun ya da bitkin misiniz?
Yorgun ya da bitkin misiniz?
09 Haziran 2010 08:46
İşte bu durumda enerjinizi ve canlılığınızı tekrar kazanmak için ne yapmalısınız? Çözüm gayet basit...Parka gidin ve 20 dakika zaman geçirin.

Kendinizi yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz, hemen evinizin yakınlarındaki parklara veya yeşil alanlara koşun, burada geçireceğiniz 20 dakika ile enerjinize tekrar kavuşacaksınız.

The Telegraph'ta yer alan habere göre, Rochester Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, doğada dışarıda olmanın insanları daha canlı yaptığını, ruhsal ve fiziksel sağlık için önemli olduğunu söylediler. Ayrıca, dışarıda, doğada bulunmanın fiziksel egzersizin etkisinden daha iyi olduğu kaydedildi.

Journal of Environmental Psychology isimli dergide yayınlanan ve 500 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, katılımcılar 15 dakika boyunca ev içinde koridorda veya ağaçlarla dolu yolda yürüdüler. İkinci gruptaki katılımcıların kendilerini daha canlı ve enerjik hissettiklerini tespit ettiler.

Yaşayan nesnelerle doğal bir bağımız olduğunu söyleyen araştırmacılar, parklara ya da doğal ortamlara gitmenin ya da dairenizin penceresinde veya evin içinde yetiştireceğiniz bitkilerin önemine dikkat çekiyorlar.
Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler