YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yoksul ailede büyümek beyni etkiliyor"
"Yoksul ailede büyümek beyni etkiliyor"
27 Ekim 2013 00:40
Yoksul aile ortamında büyüyen çocukların beyninin bundan etkilendiği ve bu durumun ileride duygusal sorunlara yol açabileceği belirlendi.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, düşük gelirli ailelerin çocuklarının, yetişkin olduğunda olumsuz duygulara farklı tepkiler verdiğini gösterdi.

Araştırmacılar, yarısı 9 yaşında yoksulluk deneyimi yaşamış 24 yaşındaki katılımcıların beyin görüntülerini inceledi.

Yoksul ortamda büyüyenlerin beyninin, korku ve diğer olumsuz duygularda rol oynayan amigdala bölgesinin daha aktif olduğu görüldü. Ayrıca bu kişilerin beyninin ön kısmındaki, olumsuz duyguların denetiminde rol oynayan prefrontal korteks bölümünün daha az aktif olduğu belirlendi.

Araştırmaya imza atanlardan Luan Phan, yoksulluğa bağlı olumsuz duyguların birçok risk faktörünün artmasına yol açtığının bilindiğini ancak çocukluktaki yoksulluk deneyiminin, özellikleduyguların düzenlenmesinde, beyin faaliyetini etkilediğinin ilk kez ortaya koyulduğunu vurguladı.

Araştırmanın sonuçları, "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

 

AA

01:19
 // DÜNYANIN EN YOKSUL ADAMI
Saçma bir tesbit. Hemen örnek vereyim; yolda yürürken, (başka nerede yürüyecem ki?) üstü başı pasaklı, fakir bir çocuğun, çöpleri karıştırdığını gördüm. Çocuk çöpte bir şey gördü ve inanılmaz bir sevinç çığlığı attı. Yüzündeki mutluluk, hazine bulmuş bir definecinin mutluluğuydu. Ne mi bulmuştu, bir teki olmayan, tekerlekli paten! O an şımarık, hiç bir şey beğenmeyen, somurtkan, zengin çocukları aklıma geldi. Telefonunun modeline, bir üst model çıktı diye, alamayınca vızıldayan zengin çocuklar...!...
27 Ekim 2013 01:19
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler