YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yoga yap rahat doğur
Yoga yap rahat doğur
Yoga yap rahat doğur
12 Mayıs 2008 / 19:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hamilelik süreci artık eski zamanlara oranla çok daha bilinçli ve rahat geçiyor. İlerleyen teknoloji ile anne adaylarına ağrısız doğum imkanı sunulabiliyor. Yine de doğal yollarla doğum yapmak isteyen anneler, rahat bir doğum için değişik yollara başvuruyor. İşte bu yollardan en popüleri son zamanlarda anne adaylarının vazgeçilmezi haline gelen Prenatal yoga.


YOGA YAP RAHAT DOĞUR
Prenatal yani doğum öncesi yoga, anne adayları için özel olarak geliştirilmiş bir yoga türü. Hamilelik süresince belli aralıklarla yapılan prenatal yoganın rahat bir doğum sağladığı uzmanlar tarafından da kabul ediliyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, doğum öncesi ve sonrası yoganın önemine vurgu yapıyor. Yoga yapan anne adaylarının stressiz bir hamilelik geçirdiğini dile getiren Şatıroğlu, hamilelikte salgılanan relaksin hormonunun sağladığı esnekliğin doğum öncesi ve sonrası yoga ile kalıcı hale gelebileceğini ifade ediyor. Şatıroğlu yoganın gebelik öncesi ve sonrasındaki avantajlarını şöyle sıralıyor;


- Kasların gevşemesi ile kan dolaşımı artar.
- Leğen kemiği esner.
- Güç, esneklik, dayanıklılık, denge ve koordinasyon gelişir.
- Gerginlik ve stres giderilir.
- Üst ve alt vücut sıkılaşır ve kuvvetlenir.
- Sırt, kalça ve baldırlar güçlenir ve esneklik kazanır.


YOGAYLA RUHUNUZU BESLEYİN
Prenatal yoganın fiziksel ve zihinsel yararları dışında ruhsal yararları da olduğunu anlatan Şatıroğlu, ‘Annenin içinde gelişen hayat ile bağlantı kurması çok önemli. Hamilelikte bebeğinizle başbaşa geçirebileceğiniz bir zaman dilimi ayırmanız ve onun bazı dış etkenlere olan tepkilerini daha o karnınızdayken görmeniz onu doğmadan önce tanımanıza yardımcı olur’  diyor. Prenatal yoganın özgüveni de desteklediğine işaret eden Şatıroğlu, özgüveni artan annenin bebeğine daha olumlu yaklaştığını ifade ediyor.


HABER: MEHTAP AYDINSAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler