YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yiyecekleri ayırarak tüketmek zayflatmıyormuş!
Kısa sürede verilen kilolar fazlasıyla geri alınır
Yiyecekleri ayırarak tüketmek zayflatmıyormuş!
18 Nisan 2009 / 13:24 Güncelleme: 18 Nisan 2009 / 00:00

Kısa sürede fazla kilo verdirmeyi vaat eden diyetlerin bir kısmı, karbonhidrat ve proteini ayırarak tüketmeyi öneriyor. Diyet uzmanı Burcu İnce, Dr. Şerife Nur Boysan ve Prof. Dr. Ahmet Aydın ise kesin ayrıştırmanın mümkün olamayacağını söylüyor.


Yaz mevsimi yaklaşırken kısa sürede fazla kilo vermeyi vaat eden popüler sihirli diyet listeleri gündemimize girmeye başladı. Bunlardan en çok dikkat çekeni, karbonhidrat ve protein içeren besinleri ayrı öğünlerde tüketmeyi öneren Montignac diyet yöntemi. Gıdaları sınıflandıran bu beslenme düzeninin iki haftada 8 kilo verdireceği söyleniyor. Karbonhidrat ile proteini ayırarak tüketmeyi sadece zayıflamak için değil, sağlıklı beslenmek için de zorunlu görenler var. Bazı popüler bitkisel tedavi ve beslenme kitaplarında, karbonhidratla proteinin aynı anda yenmesi halinde sindirimin zorlaştığı, her ikisi için aynı anda salgılanan enzimlerin birbirine zarar verdiği belirtiliyor. Ancak, besinlerin yapısı araştırılınca birçoğunda hem karbonhidratın hem proteinin var olduğu görülüyor. Buradan "karbonhidratla proteini ayırarak yiyin" önerisinin uygulanabilir olmadığı ortaya çıkıyor.


Acıbadem Maslak Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı Burcu İnce, sağlıklı beslenme için bir öğünde karbonhidrat, protein ve yağ gibi besin gruplarının vücuda dengeli oranda alınması gerektiğini söylüyor. Besin öğelerinin yiyeceklerden ayrıştırılmasının normal şartlarda mümkün olmadığını vurgulayan Burcu İnce, "Ayrıştırma diyetleri, yağsız doku kitlesinden kayba neden olduklarından sağlıksız kilo verilmesine neden olmaktadır." diyor. Protein ve karbonhidrat ikilisine örnek olarak sütü gösteren Burcu İnce'nin verdiği bilgilere göre, süt, protein olarak; kazein, laktalbumin ve laktoglobülin, karbonhidrat olarak da laktoz içerir. 100 gram inek sütünde 3,3 protein, 4,8 karbonhidrat bulunur. 100 gram yoğurt, 3,3 protein, 4,0 karbonhidrat içerir. 90 gram yumurtada 11,6 protein, 0,6 karbonhidrat; kuru baklagiller grubunun 100 gramında 20,0 protein, 43,3 karbonhidrat vardır.


Karbonhidrat ile proteinlerin vücutta aynı anda farklı yollarla sindirildikleri için birbirlerini etkilemeyeceklerini belirten Sema Hastanesi'nden endokronoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı Dr. Şerife Nur Boysan da şu bilgileri veriyor: "Karbonhidratlar ile aldığımız nişasta ve glikojenin sindirimi ağızda başlar. Glukoz, bütün hücreler tarafından enerji kaynağı olarak kullanılır. Proteinlerin sindirimi midede başlar ve onikiparmakbağırsağı ile ince bağırsaklarda devam eder."


Kısa sürede verilen kilolar fazlasıyla geri alınır


Protein, karbonhidrat ve yağların belirli miktarlarda organizma için gerekli olduğuna dikkat çeken Dr. Şerife Nur Boysan, hepsinin aynı anda alınıp sindirilebileceğini söylüyor. Kısa sürede kilo kaybetmenin sağlıklı olmadığını vurgulayan Dr. Boysan'a göre, beslenmede, alınan toplam kalori ve bu kalorinin besin gruplarına göre dağılımı önemlidir. Aldığımız kalori harcadığımız kaloriden fazla ise fazla kalori depolanır. Aldığımız kalori, fazla değil hatta az ama protein fazla ise organizma ihtiyaç duyduğu glukoz ve yağı proteinden yapar, örneğin kas kitlesinde azalma olur, protein metabolizma yan ürünleri artarak böbrek fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir. Kısa sürede olan kilo kaybı sağlıklı değildir ve normal beslenmeye geçince organizma eksiklerini tamamlamak üzere özellikle yağ dokusunu artırır.


Prof. Dr. Ahmet Aydın: Şekerli ve unlu gıdalardan vazgeçin


"Montignac diyetinde, bir öğünde sadece pasta, börek yiyin, öbür öğünde hiç yemeyin deniyor. Ben bunu çok anlamlı bulmuyorum. Karbonhidrat ve protein enzimlerinin birbirini yok edeceği de çok doğru bir şey değil. Benim önerim, zaten unlu ve şekerli gıdaları hayatımızdan tamamen çıkarmak. Öyle olunca ayıracak bir şey de kalmıyor. Bu tarz gıdalar birçok sindirim sorununa da sebep olur. Bağırsaktaki faydalı mikrop düzeni, zararlı düzene doğru gitmeye başlar. Sindirim enzimleri kaybedilir. Faydalı mikropların oluştuğu birçok vitamin var. Onlar da kaybedilmiş oluyor. Ayırma diyetini uygulamak mümkün değil."


ZAMAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler