YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yılbaşında sağlığınızı, toplum huzurunu tehlikeye atmayın"
"Yılbaşında sağlığınızı, toplum huzurunu tehlikeye atmayın"
31 Aralık 2014 10:04
Türkiye Alkol Politikaları Platformu Başkanı Sınanmış: "Alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu şekilde denetlenmesi amacıyla faaliyet gösteren platformla, yılbaşı kutlamaları nedeniyle alkol tüketiminden doğacak üzücü olayların önüne geçmek istiyoruz"

Türkiye Alkol Politikaları Platformu Başkanı Necmi Sınanmış, alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu şekilde denetlenmesi amacıyla faaliyet gösteren platformla, yılbaşı kutlamaları nedeniyle alkol tüketiminden doğacak üzücü olayların önüne geçmek istediklerini belirtti.

Sınanmış, yaptığı yazılı açıklamada, alkol kullanımında güvenli bir alt sınırın olmadığını, yılbaşı gecesi yeni bir yıla girmenin heyecanıyla alkol tüketilmesinin, sınırların zorlanmasına ve dolayısıyla da sağlığın bozulmasına neden olduğunu ifade etti.

'Alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu şekilde denetlenmesi amacıyla faaliyet gösteren platformla, yılbaşı kutlamaları nedeniyle alkol tüketiminden doğacak üzücü olayların önüne geçmek istiyoruz. Yeni yıla girerken sevgi ve saygı çerçevesinde eğlenilerek girilmesi gerektiğini vurguluyoruz" ifadelerini kullanan Sınanmış, eğlenme adı altında alkol tüketilerek toplumsal huzurun bozulmaması gerektiğini kaydetti.

Alkolün özendirici etkilerini kaldırmak, birtakım düzenleyici kurallar getirmek ve buna bağlı olarak toplum huzuruna engel olan kazaların, cinayetlerin, tecavüzlerin, şiddetin önüne geçmek için toplum olarak mücadele etmek gerektiğine işaret eden Sınanmış, şöyle devam etti:

"Sağlıklı ve saygılı nesiller yetiştirmek de farkındalık uyandırmaktan geçer. Sağlığa zarar vermeden, insanlığı rahatsız etmeden, toplumsal kaosa, ekonomik ve sosyal yaralara sebep olmadan sağlık, huzur, neşe içinde yeni yıla girmek toplumsal arzu ve temennidir. Amacımız, bir halk sağlığı problemi olarak alkol tüketimi ve bağımlılığının toplumun tüm kesimlerince farkına varılmasını sağlamaktır. İnsanca ve çağdaş yaşamak için alkolün oluşturduğu toplumsal kaosu, uyuşukluğu, kuralsızlığı, negatif yaşamı, hastalıkları, sevgisizliği ortadan kaldırmak sağlıklı ve sevgi dolu hayatı inşa etmek zorunludur."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler