YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yetersiz uyku şişman ve aptal yapıyor
Fazla kilolarınızla başınız mı dertte? Aklınızı toplamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Peki uykuyla aranız nasıl? Ne ilgisi var demeyin? Çok ilgisi var. Okuyun...
Yetersiz uyku şişman ve aptal yapıyor
07 Kasım 2009 / 07:43 Güncelleme: 07 Kasım 2009 / 07:46

Amerikan Torasik Derneği'nin konferasında sunulan araştırmada, vücut kütle endeksinin az ya da çok olmasının uyku süresinin uzunluğu ve kalitesiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Almanya'da yapılan başka bir araştırmada da "yetersiz uykunun insanları şişman, aptal ve hasta yaptığı" sonucuna ulaşıldı.

ABD'deki çalışma süresince, araştırmacılar, kalp sağlığı programına gönüllü katılan 14 hemşirenin uyku, aktivite ve enerji harcamasını analiz ettiler. Her katılımcı, aktigrafi (uyku bozukluğunu tespit etmekte toplam hareketliliği, vücut sıcaklığını, yatış şeklini ve diğer aktivite göstergelerini ölçen) kol bandı taktı.

AZ UYKU HORMON DENGESİNİ BOZUYOR

İnteraktif Kalp Sağlığı Projesi'nden Dr. Arn Eliasson, "Bu verileri az uyuyanlar ve çok uyuyanlar üzerinde değerlendirdiğimizde az uyuyanların vücut kütle endekslerinin 28,3 olduğunu, çok uyuyanların ise 24,5 civarında olduğunu bulduk. Daha az uyuyanlar aynı zamanda daha düşük uyku kalitesine sahipler" dedi.

Dr. Eliasson, daha az uyumanın doğal hormon dengesini bozabileceğini ve bunun da bireylerde daha fazla yemek yemeye yol açabileceğini varsayıyor. Stres uyku kalitesini ve süresini azaltmada rol oynadığı belirtildi.

YETERSİZ UYKU APTALLAŞTIRIYOR

Almanya'da yapılan başka bir araştırma da benzer sonuçlar içeriyor... Regensburg Üniversitesi’nde uyku uzmanı olarak görev yapan doktor Jürgen Zulley, "yetersiz uykunun insanları şişman, aptal ve hasta yaptığını" söyledi.

Alman Die Welt gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, Zulley, Almanya’da halkın yüzde 42’sinin zaman zaman uyumakta zorluk çektiğini, bu insanların yaklaşık yüzde 15’inin hiç uyuyamadığı için tedavi görmesi gerektiğini belirterek, uyku yetersizliğinin günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başlaması ve bir aydan fazla sürmesi durumunda tedavinin şart olduğunu ifade etti.

KADINLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

Kadınların erkeklere göre daha fazlaca, uyku yetersizliğinden de kaynaklanan depresyona girdiğini, özellikle annelerin, çocuklarının her sesine uyandığı için daha yoğun şekilde uyku sorunu yaşadığını kaydeden Zulley, "Yetersiz uyku insanı şişman, aptal ve hasta yapıyor" dedi. Uyku sırasında yemek yeme duygusunu bastıran leptin adlı hormonu salgılandığını, uykudan uyanılması durumunda bu hormonun salgılanmasının durduğunu belirten Zulley, bu nedenle gece saatlerinde uyanan insanların hemen mutfağa giderek bir şeyler yeme ihtiyacı hissettiğini ve böylece kilo aldığını söyledi.

EINSTEIN HEP 12 SAAT UYUMUŞ

Sürekli şekilde az uyunması durumunda beyin fonksiyonlarının da azaldığına ve yavaşladığına dikkati çeken Zulley, az uyuyan insanların bağışıklık sisteminin de zayıfladığını ve diğer insanlara göre çok daha fazla nezle ve grip olduğunu kaydetti. Zulley, ortalama 7 saat uykunun çok uygun olduğunu ve sürekli şekilde 5 saatin altında uyumanın zararlı olduğunu ifade ederek, "Çok yetenekli insanların daha uz uyuduğu efsanesi de doğru değildir. Einstein her zaman 12 saat uyumuştur" dedi.

MÜMKÜNSE PENCERE AÇIK UYUYUN

"Uyku hijyeninin" de önemli olduğunu, insanların hep aynı saatlerde uyumaları ve kalkmaları, ayrıca oda sıcaklığının 14 ila 18 derece ve mümkünse pencere açıkken uyunması gerektiğini belirten Zulley, uyku hapını da bağımlılık yapabileceğinden dolayı tavsiye etmediğini, bunun yerine terapilere gidilmesinin daha faydalı olacağını sözlerine ekledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler