YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeşilçay depresyonu önlüyor
Yeşilçay depresyonu önlüyor
22 Aralık 2009 22:09
Yeşil çayın yeni bir faydası daha ortaya çıktı

Japonya ve Çin dahil olmak üzere Asya'da bolca tüketilen ve Japonya'da seremoni düzenlenerek içilen yeşil çayın yeni bir faydası daha Japon bilim adamlarınca açıklandı.

Thoku Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nün yürüttüğü çalışmanın sonucunda depresyona yakalanma riski bulunan 1058 hastanın yüzde 44'ünün yeşil çay içerek depresyona yakalanmaktan kurtulduğu belirtildi. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 34'ünde, bayanların ise yüzde 39'nda yüksek depresyon riski bulunduğu ve bu hastalar arasında günde en az 4 bardak yeşil çay içenlerin depresyona yakalanmadığının görüldüğü açıklandı.

Projeye katılan 488 katılımcı günde 4 bardak veya üstü yeşil çay içtiğini, 284 katılımcı ise günde 3 bardak yeşil çay içtiğini belirtti.

Günde en az 3 ve üzeri yeşil çay içen hastaların daha az depresyona yakalandığı görüldü. Projenin başkanı Dr. Niu, yeşil çayın içerisinde beyin üzerinde yatıştırıcı özelliği bulunan Theanine bulundugu belirterek, "Projemiz yeşil çayın antidepresan etkisi olduğunu gösterdi" şeklinde konuştu.

Hiç mi olumsuzluğu yok?
 // Melih Halit
Depresyonu riskini azaltan bu tür çayların, bir o kadar da böbreklere zarar verdiğini unutmayınız. Her şeyin fazlası zararlı demişler değilmi?...
23 Aralık 2009 00:13
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler