YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeşilay'dan alkol uyarısı
Yeşilay'dan alkol uyarısı
30 Aralık 2014 12:58
Araştırmalar uyuşturucu kullanan kişilerin aynı zaman­da yüzde 57'sinin alkol kullandığını da ortaya koymaktadır. Alkolle birlikte insanlarımız bilhassa yılbaşı kutlamalarında daha büyük tehlikede.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, araştırmaların uyuşturucu kullanan kişilerin aynı zaman­da yüzde 57'sinin alkol kullandığını ortaya koyduğunu belirterek, insanların alkol kullanımı bakımından özellikle yılbaşı kutlamalarında daha büyük tehlikede olduğunu bildirdi.

Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, yılbaşı kutlamalarının aşırı alkol tüketimi nedeniyle istenmeyen sonuçlar doğurduğunu ifade ederek, toplumu alkol ve zararlarından korumak adına, gerek devlet gerekse sivil toplum tarafından girişilen her çabanın, "alkol endüstrisinin usta manevralarıyla" neticesiz bırakıldığını aktardı.

Açıklamada, "Yakında bir yenisini idrak edeceğimiz yılbaşı kutlamalarında, içkinin su gibi aktığını, resmi kurumların sabaha karşı sokaktan kendini kaybetmiş kişileri topladığını göreceğiz" ifadesini kullanan Karaman, alkol duvarını aşan ve kontrolünü kaybeden bir güruhun her türlü tehlikeye de açık hale gelerek, yılbaşı masumiyetinin arkasına sığındığını ve hem kendisine hem de çevreye büyük zarar verdiğini vurguladı.

Karaman, içki tüketimine karşı olmakla çağdaş hayat biçimine karşı olmanın eş anlamlı hale getirildiğine ve böyle bir hayat şeklini benimsemiş insanların alkol tüketimi ve bağımlılığı konusundaki desteklerinden hem Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin hem de toplumun mahrum kaldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Endüstrinin de asıl amacı budur. Endüstri 'modern, eğlence, keyif, ayda yılda bir kere, bir kereden bir şey olmaz, özgürlük' gündemlerini her defasında korumaya çalışarak, alkol bağımlılığının insani ve toplumsal sonuçlarını gösterenlerin önünü kesmektedir. 'Kişi alkollü olduğunda kontrolünü kaybeder ve her türlü tehlikeye açık hale gelir. Ardından ise uyuşturucu maddeler kendisine teklif edildiği zaman, 'hayır' deme şansı da ortadan kalkar. Alkol tüketiminin yapıldığı mekanların çevresinde, uyuşturucu madde satıcıları daha çok bulunur. Bu tehlike yılbaşında daha da artacaktır. Araştırmalar uyuşturucu kullanan kişilerin aynı zaman­da yüzde 57'sinin alkol kullandığını da ortaya koymaktadır. Alkolle birlikte insanlarımız bilhassa yılbaşı kutlamalarında daha büyük tehlikede."

"Geleceğimiz için el ele verelim"

Dünya Sağlık Örgütü'nün, alkol kullanımını, önlenebilir hastalıklar ve buna bağlı ölümlerin üçüncü temel nedeni olarak ilan ettiğini hatırlatan Karaman, şu değerlendirmede bulundu:

"Nesilleri mahveden, bedeni, ruhi, ahlaki ve toplumsal birçok problemin kaynağı olan içkiye karşı birlikte mücadele edelim. İçki endüstrisinin ideolojik hassasiyetleri kullanarak bir şekilde engellediği teşebbüslerimizi hayata geçirmek için harekete geçelim. Bu yoldaki kazanımları kimsenin kendi hanesine yazmasına müsaade etmeden ve herhangi bir ideolojik kaygı gütmeden, vicdan ve sorumluluk sahibi insanlar olarak bir araya gelelim. Milletimizi, memleketimizi ve geleceğimiz olan gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmak için bugünün küçük hesaplarıyla yarının büyük kayıplarına sebep olmayalım. Kötülüğün ve bağımlılığın daha ortaya çıkmadan engellenmesi düsturuyla gençlerimiz ve geleceğimiz için el ele verelim."

 

AA

Etiketler: , , ,
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler