YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni yılda ideal kilonuzu koruyun
Yeni yılda ideal kilonuzu koruyun
01 Ocak 2014 16:20
Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Merve Kalelioğlu, 'Yeni yılda başlangıç olarak ideal ağırlığınızı yakalamaya çalışını' dedi.

Medical Park Özel Tokat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Merve Kalelioğlu, “Yeni yılda başlangıç olarak ideal ağırlığınızı yakalamaya çalışınız” dedi.

Kilo problemi olanlar için yeni yılın bir başlangıç olabileceğini ifade eden Kalelioğlu, hedefin ideal kiloyu yakalamak olması gerektiğini söyledi. Her yıl yeni yıl için bu yıl daha sağlıklı daha mutlu geçsin diye dileklerle girildiğini ifade eden Kalelioğlu, “Ama sağlığın beslenmenizden geldiğini de unutmamamız gerekir. Yeni yılda başlangıç olarak ideal ağırlığınızı yakalamaya çalışınız. Aşırı zayıflık durumunda kilo artışı, aşırı kiloluluk durumunda kilo verişi yeni hedefler olmalı” diye konuştu.

Diyette çeşitlilikten yana olduğunu ifade eden Kalelioğlu, “Sağlıklı beslenmek herkes için önemlidir. Anne karnındaki bebekten, hasta yatağında yatanlardan, okul çağından, ergenliğe, yaşlılara herkese dengeli beslenmenin yararı vardır. Herkes günlük alması gereken süt, yoğurt, et, ekmek gibi tüketimlerine dikkat etmeli. Herkes her besini almalı ama miktarı aşmamalı. Öğünlerinizde hem süt grubu, hem et grubu, hem tahıl ekmek grubu, hem de sebze meyve grubu olmalı. Özellikle büyüme çağında, gebelik, emzirme, yaşlılık durumunda süt ve ürünlerini ihmal etmemeli.

Et grubunuz kırmızı et, beyaz et, kurubaklagil, yumurta tüketimleriniz gibi düşünebilirsiniz. Haftada 2 defa kırmızı et, haftada 2-4 defa beyaz et, haftada 1-2 defa kurubaklagil tüketmeye çalışılmalı. Yumurta tüketimini yaş durumunuz, sağlık durumunuza göre her gün de olabilir haftada 2-3 defa gibi de ayarlayabilirsiniz. Tahıl grubu diyetin olmazsa olmazıdır, kişinin alması gereken enerjiye dayalı günlük 3 ekmekten 10 ekmeğe gibi farklı alımlar yapılabilir. Tabii ki hep ekmek yenilecek diye düşünmeyin. Tahıl grubunun en masumu ekmektir, eğer ekmek tercih edilmeyecekse miktara dayalı çorba tüketimleri, pilav makarna tüketimleri yapılabilir. Sebze ve meyve grupları ihmal edilmemeli.

Günde en az iki porsiyon sebze tüketmeli ki, sebze yemekleri gibi, salatalar, söğüşler gibi olabilir. Günlük mutlaka en az 1 taze meyve tüketilmeli. Ara öğünler gibi meyve saati gibi olabilir ama unutmayın ki meyvenin fazlası ağırlık artışı yapar. Yağ grubu diye söylemiyorum, çünkü genel olarak yemeklerde ya da et, süt ürünlerinden yağ alımı sağlanabiliyor. Ya da yağ kullanımı hiç yapılmıyorsa gün içerisinde bir avuç fındık, badem, ceviz tüketilebilir. Herkese dengeli ve sağlıklı beslenmeli” şeklinde konuştu.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler