YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yarı zamanlı çalışan toplam 9 bin 437 uzman dokto
Yarı zamanlı çalışan toplam 9 bin 437 uzman dokto
Yarı zamanlı çalışan toplam 9 bin 437  uzman dokto
10 Mart 2008 / 08:23 Güncelleme: 10 Mart 2008 / 00:00

Hastanelerde tam gün çalışmayı öngören yasanın çıkması halinde doktorlar kamu ya da özel sektör tercihi yapmak zorunda.


Tam gün yasasının hayata geçmesi halinde, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde yarı zamanlı çalışan toplam 9 binden fazla uzman doktor, kamu ya da özel sektörden birini tercih etmek zorunda olacak. Türk Sağlık-Sen tarafından hazırlanan rapora göre, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde toplam 9 bin 437 uzman doktor yarı zamanlı çalışıyor. Yarı zamanlı çalışan doktorların genellikle büyük şehirlerde görev yaptığı, küçük şehirlerdekilerin ise çoğunlukla tam gün hizmet verdikleri belirtilen raporda, sadece Tunceli'de hiç yarı zamanlı çalışan doktor bulunmadığına işaret edildi.


BAKANLIK ÇÖZÜM BULMALI


Yarı zamanlı çalışan hekimlerin içinde en büyük oranı kadın hastalıkları ve doğum uzmanları oluşturuyor. Bu uzmanlık dalındaki hekimlerin yüzde 70'i yarı zamanlı çalışıyor. Raporda, uzman doktorlara kamu ve özel sektörde ödenen ücretler de karşılaştırıldı. Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışan bir uzman doktor, döner sermaye ile birlikte 5 bin YTL civarında ücret alırken, özel sektörde bu rakam 15 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor. Raporda, "Bu ücretler göz önüne alındığında doktorların kamudan özele geçişini önlemek için çözüm bulunması gerektiği" görüşüne yer verildi.


AKSAMALAR YAŞANABİLİR

Sağlık Bakanlığının üzerinde çalıştığı, doktorların tam gün çalışmasıyla ilgili yasanın çıkması durumunda, kamu ve üniversite hastanelerinde görevli hekimlerin muayenehane açması ya da özel sektörde çalışmasına imkan tanınmayacak.

Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, doktorların kamuda tam gün hizmet vermesinin genel olarak olumlu olacağını söyledi. Ancak, yüksek ücret nedeniyle kamudaki doktorların özel sektörü tercih etmesi halinde sağlık hizmetlerinin verilmesinde aksamalar yaşanabileceği uyarısında bulunan Kahveci, "Sağlık Bakanlığı yasayı hayata geçirmeden önce kamuda doktorları tutabilmenin yollarını aramalıdır" dedi.YENİŞAFAK

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler