YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay'dan zorunlu aşı kararı
Yargıtay'dan zorunlu aşı kararı
22 Haziran 2015 09:57
Çocuklarına çeşitli nedenlerle aşı yaptırmak istemeyen aileler ve bu konuda açılan davalar artınca, Yargıtay noktayı koydu:

Geçen yıl Uşak'ta bir çift, 2013 doğumlu bir yaşındaki bebeklerine zorunlu aşı yaptırmadı. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, "sağlık tedbiri" talebiyle 2. Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, 13 Haziran 2014'te davayı reddetti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de kararı temyiz etti.

Yargıtay, mahkemenin çocuğa zorunlu aşı yaptırılması için sağlık tedbiri koyulması talebini reddeden kararını oy birliği ile bozdu.

Daha önce zorunlu aşılar içinde anne-baba izni arayan Yargıtay, kararında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Türk Medeni Kanunu'na atıfta bulundu.

Bu durumlarda riza aranmaz

Kararın gerekçesinde, "Çocuğun yasal temsilcileri uygulanacak aşı ile ilgili aydınlatıldıkları halde, hiçbir haklı gerekçe ileri sürmeksizin buna rıza göstermiyorlarsa, çocuğun menfaatine aykırı bu tavra hukuki sonuç bağlanamaz, çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz" denildi.

Yargıtay'ın bu emsal kararı öncesi Ordu'da Aile Mahkemesi çocuklarına hepatit aşısı yaptırmayan Savcı Hüseyin Ayyayla ile öğretmen eşi Rehyah Ayyayla hakkında açılan davayı reddetmişti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler