YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaralı 25 Filistinli Gazze'den Türkiye'ye getirilecek
Yaralı 25 Filistinli Gazze'den Türkiye'ye getirilecek
18 Eylül 2014 13:42
Gazze'ye yönelik saldırılarda patlayıcılarla yaralanan 6'sı çocuk 25 Filistinli, 24 refakatçisi ile tedavi için Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Türkiye'ye getirilecek.

AFAD'dan yapılan açıklamada, yaralıları AFAD'ın Türkiye ile Gazze arasında insani yardım amacıyla oluşturduğu hava koridorundan getirmek üzere havalanan C -130 tipi uçağın, tedavileri Türkiye'de tamamlanan Filistinli yaralı ve refakatçileri Gazze'ye ulaştıracağı belirtildi.

Açıklamada, Gazze halkının maruz bırakıldığı saldırılarda yaralanan Filistinlilerin, Türkiye'den sağlık ekiplerinin yaptığı triyaj ve kimliklendirme çalışmaları sonrası tedavi için tahliye ve transfer operasyonlarıyla AFAD koordinasyonunda Türkiye'ye getirildiği ifade edildi.

Tedavileri Türkiye'de tamamlanan Filistinlileri de evine ulaştıracak uçağın saat 11.00 sularında Tel Aviv'in Ben Gurion Havalimanı'na iniş yaptığı bildirildi.

C-130 tipi uçağın, tahliye operasyonuyla Gazze'deki Erez sınır kapısından geçirilen 25 yaralı ve refakatçisini bugün İzmir'e getireceği belirtilen açıklamada, tedavilerine İzmir'deki hastanelerde devam edilecek Filistinlilerin sayısının uçağın indiği ülkede karşılaşılan zorluklar nedeniyle değişiklik gösterebileceğinin öngörüldüğü kaydedildi.

Gazze'ye yardım edilmesi ve 200 yaralı Filistinlinin tedavilerine Türkiye'de devam ettirilmesi için daha önce AFAD'ın Gazze'ye bir insani yardım hava koridoru açtığı ve yardımlarla transferlerin devamlılığını sağlamak için bir insani hava köprüsü kurduğu hatırlatıldı. 

Açıklamada, bugüne kadar Gazze'den 81 yaralı ve 70 refakatçisinin AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayının gayretleriyle sürdürülen insani operasyonla Türkiye'ye getirildiği kaydedildi.

Tahliye ve transfer operasyonu sürdürülen 25 yaralı ile 24 refakatçisinin, İzmir'deki Tepecik, Bozyaka ve Yeşilyurt Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Alsancak Devlet Hastanesinde yapılacak tedavilerinin ardından Filistin'e dönecekleri ifade edildi.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler