YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yanlış işitme cihazı kullanmayın
Yanlış işitme cihazı kullanmayın
13 Ağustos 2015 01:31
Bir uzmana danışmadan ya da odyolojik testler yapılmadan kullanılan cihazlar kişinin daha ağır işitme problemleri yaşamasına hatta sağırlığa kadar giden bir tabloya yol açabilmekte.

İşitme kuşkusuz günlük yaşantımızda iletişim kurmanın ilk ve en önemli basamağıdır. İşitme yetimizdeki en ufak kayıp bile günlük yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. Duymaya veya anlamaya yönelik problemler hangi yaşta olursak olalım tespit edilip ona göre tedavi uygulanabilir. Duyma ve anlama problemi yaşayanların mutlaka bir uzmana danışması gerektiğini kaydeden Liv Hospital Ankara Uzman Odyoloğu Nur Baykal “Uzmana danışmadan ve odyolojik testler yapılmadan kullanılan cihazlar sağırlığa neden olabiliyor. Cihazlar kişiye özel belirlenmelidir” dedi.

Kişiye özel tedavi yöntemi uygulanmalı

Kulak burun boğaz muayenesi sonrası ilaç ya da ameliyat ile tedavi edilemeyen bir işitme kaybı olduğunda devreye odyoloji girer. Modern teknoloji ile üretilen cihazlar artık işitme kaybına son verebiliyor. Tedavide  mutlaka kişiye özel bir yaklaşım belirleniyor. Kişiye özel tedavi yöntemleri sayesinde hastaya çeşitli odyolojik testler uygulanıyor. Bu testlerin sonucuna göre hangi cihazın uygulanacağına karar veriliyor. Günümüz modern teknolojisi sayesinde hiçbir şekilde dışarıdan gözükmeyen, estetiği etkilemeyen, aynı zamanda kulağa ekstra gürültü vermeyip rahatsız edici sesleri de ortadan kaldıran cihazlar mevcut.

Ancak uzman kontrolü dışında cihaz kullanımı sağırlığa kadar götürebiliyor. Mutlaka uzmanların önerdiği model ve markaların kullanılması gerekmektedir. Tavsiye edilen cihaz her zaman en uygun cihaz olmayabilir. Bu cihazın uygun olup olmadığı konusunda odyoloğunuz sizi doğru yönlendirecektir. Çeşitli nedenlerden dolayı rastgele alınan cihazlar uygun adaptasyonları yapılmadığından mevcut işitmeye de zarar vererek işitme kaybının ilerlemesine, konuşmanın anlaşılabilirliğinin bozulmasına veya çınlamaya kadar olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Tavsiye üzerine cihaz almayın

Tavsiye üzerine alınan cihazlar çok kaliteli ve düzgün olsa bile uygun adaptasyonları yapılmadan hastalar tarafından kullanıldığında tatminsizlikle karşılanmakta ve kullanılmayıp bir kenara atılmakta. Bu tür durumlar bireyin sosyal açıdan iletişiminin kopmasına, iç dünyasına çekilmesine ve hatta depresyona kadar yol açmaktadır. Cihaz ile günlük yaşantısındaki kaliteli ortamın sağlanma inancının çürümesine neden olmaktadır. Cihaz alındıktan sonra kullanım konusundaki gerekli bilgilendirmeyi, bilgisayarlı ayarların kontrolünü, cihazın kulağa yerleşmesi konusundaki ayrıntılar odyolog tarafından yapılmalıdır. Yanlış uygulamalar cihaz veriminin düşmesine ve yeni sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler