YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yanak yanağa öpüşmeyin!
Yanak yanağa öpüşmeyin!
07 Haziran 2013 16:07
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş ışınlarının göze olan zararlarına dikkat çeken uzmanlar, kırmızı göz hastalığına dikkat çekiyor.

Bolu’da hizmet veren Özel Çağsu Hastanesi’nde görevli Operatör Doktor Orhan Yılmaz, “Yaz aylarında yanak yanağa yakın öpüşmekten sakınmak gerekiyor” dedi.  

Yaz aylarında mevsimsel değişikliklere bağlı kırmızı göz hastalığının sık görüldüğünü ifade eden Operatör Doktor Orhan Yılmaz, “Yaz aylarında özellikle mevsim değişimlerinde sık sık görülen kırmızı göz hastalığıyla karşılaşıyoruz. Polenlere karşı dikkatli olunması gerekiyor. Bu durumda insanların ortak havlu kullanılmamaları, kalabalık ortamlarda bulunmamaları, yakın temas öpüşmekten kaçınmaları gerekiyor” diye konuştu.

Yanak yanağa yakın öpüşmenin yaz aylarında göz hastalığını etkileyebileceğini sözlerine ekleyen Yılmaz, “Kırmızı göz hastalığı kuluçka döneminde ise bulaşıcıdır. Bu tür yanak yanağa öpüşmekten yaz aylarında kaçınmamız gerekiyor. Bizim insanlarımız sürekli olarak yanak yanağa öpüştükleri için hastalığın kuluçka döneminde insan sağlını tehdit edebilir” dedi.

Ucuz gözlük kullanılmasının insan gözüne zararlı olduğunu ifade eden Orhan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti;

“İnsanlarımız güneş ışınlarına karşı korunmaktan daha çok kozmetik açısında kullanıyoruz. Gözlüğün  mümkün olduğunca kaliteli olması güneş ışınlarını engelleyen gözlük kullanılması göz için daha faydalıdır.”

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler