YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yama ile burun tümöründen kurtuldu
Yama ile burun tümöründen kurtuldu
06 Ocak 2016 17:25
İzmir'de, burnunda 15 yıldır tümör olan hasta, özel aletlerle çoğaltılan alın dokusundan burnuna yapılan yama ile sağlığına kavuştu.

Aytekin Dağcı, 2000 yılında burnunda çıkan sivilcenin büyümesi üzerine bir sağlık kuruluşuna başvurdu. Burun tümörü teşhisi konularak ameliyata alınan Dağcı'nın sağlık problemi ilerleyen zamanda da devam etti.

Zamanla sivilcenin tekrar büyümesi üzerine Aytekin Dağcı'nın göğsünden parça alınarak burnuna yama yapıldı. Yıllar içerisinde tümörün tekrarlaması üzerine bir takım bitkisel yağ ve kremler kullanan Dağcı, sorunları çözülmeyince Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Hastanenin Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde yapılan tetkiklerin ardından doktorlar alın derisinden burna yama yapılmasına karar verdi.

Dağcı'nın alın derisi altına yerleştirilen özel bir aletle (expander) deri altındaki doku beslenerek çoğaltıldı. 6 hafta süren bu işlem esnasında Aytekin Dağcı gün aşırı hastaneye giderek, beslenen dokuya pansuman yaptırdı.

Süre sonunda Doç. Dr. İbrahim Çukurova başkanlığındaki ekip tarafından başarılı bir operasyonla hastanın alnından alınan dokuyla burnundaki tümörlü bölgeye yama yapıldı.

Doç. Dr. Çukurova, burun sırtı kanserlerinin en büyük dezavantajının burun ve çevresinde yumuşak dokunun az olması nedeniyle tümör çıkarıldıktan sonra doku kaybının giderilememesi olduğunu belirtti.

Bu tür hastalarda yüz, alın, boyun gibi güneş ışını alan yerlerden buruna cilt rengine yakın bölgelerden yama yaptıklarını ifade eden İbrahim Çukurova, "Hastamızın da alın bölgesinde özel aletlerle 6 hafta boyunca doku çoğaltıp, burnuna yama yaptık.

2-3 aşamalı meşakkatli bir ameliyat oldu. Tedavi süresi uzadı, ancak sonuç oldukça başarılı oldu" ifadelerini kullandı.

Aytekin Dağcı ise 15 senedir bu sorunla mücadele ettiğini, hastaneye gidip gelmekten yorulduğunu belirtti.

Bu tedavi sayesinde yaşadığı sıkıntılardan kurtulduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden Dağcı, doktoruna ve emeği geçenlere teşekkür etti.


AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler