YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaklaşan Koah tehlikesi
Küresel ısınma sadece çevreyi değil solunum yolu hastalıklarını da etkileyecek.
Yaklaşan Koah tehlikesi
24 Şubat 2012 / 07:54 Güncelleme: 24 Şubat 2012 / 08:02

Uzmanlar astım ve alerjik hastalıkların yanı sıra KOAH'ın önümüzdeki yıllarda dünyada ölüm nedenleri sıralamasında 3. sırayı alacağı ön görüyor. Nefes darlığına yol açan kronik bir solunum yolları hastalığı olan KOAH özellikle ani ısı değişiklerinde kendini gösteriyor.

AŞIRI SOĞUK TETİKLİYOR

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk, aşırı sıcak ve soğukların KOAH'ı tetiklediğini söyledi. Öztürk "Havadaki ozon seviyesi ve küçük partiküllerin artması yine akciğerin kronik bir hastalığı olan KOAH'ın artmasına neden oluyor. KOAH'ın artış hızına bakarak çok yakında dünyada, ölüm nedenleri sıralamasında 3. sırayı alması bekleniyor" dedi.

Her yıl 3 milyon kişiyi KOAH'tan kaybediyoruz

Tüm dünyada ciddi bir ölüm nedeni olan KOAH yüzünden her yıl yaklaşık 3 milyon kişi yaşamını yitiriyor. Bugün tüm dünya genellinde ölüm nedenleri arasında 6. sırada yer alan KOAH'ta Türkiye için kesin sayısal veriler olmamakla birlikte yaklaşık 2,5-3 milyon KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor.

KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

2003 yılı ağustos ayındaki 'sıcak hava' dalgası nedeniyle sadece Avrupa'da yaklaşık 40 bin kişinin öldüğünü hatırlatan Öztürk iklim değişikliğinin akciğer sağlığı ve genel sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

* Başta büyük şehirlerde, hava kalitesinin kötüleştiği dönemlerde gerekli uyarılar yapılmalı.

* Özellikle doktorlar, gazeteciler, öğretmenler, siyasetçiler gibi toplumun önünde bulunan meslek mensupları kendi karbon ayak izlerini azaltmaya çalışmalı.

* Bireysel olarak; evlerin yalıtımının iyileştirilmesi, uygun günlerde havalandırılmasına özen gösterilmeli. Düşük enerji kullanan ampuller tercih edilmeli, evdeki elektronik ve radyasyon yayan cihazların kullanılmadığı anlarda tümüyle kapatılmalı.

* Araba ve klimaları daha az kullanılmalı. (Bugün)
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler