YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Veremden Korunmaya Dikkat: Erken Teşhis Önemli  ​
Veremden Korunmaya Dikkat: Erken Teşhis Önemli ​
02 Ocak 2016 23:37
Çağın önemli hastalıklarının başında gelen hastalıklardan birisi olan Verem hastalığı erken teşhis yoluyla önemli ölçüde dikkat çekiyor.

SAĞLIK Bakanlığı, 69'uncu Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla, verem hastalığıyla ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla 3-9 Ocak tarihleri arasında yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenleneceğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada veremle ilgili olarak "Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir" denildi. Açıklamada ayrıca tüberküloz bir diğer adıyla veremin küresel yükünün çok yüksek olduğu belirtilerek veremden korunma yöntemleri ve verem tedavisinde uygulanan yöntemler sıralandı.

"HEDEFİMİZ VEREMSİZ BİR TÜRKİYE"

Verem hastalığının 'M. tuberculosis' basili tarafından oluşturulan ve hava yoluyla bulaşan bakteriyel bir hastalık olduğu belirtilen açıklamada 2014 yılında dünya genelinde 1,5 milyon tüberkülozdan ölüm olduğunun tahmin edildiği vurgulandı. Bakanlık tarafından 'Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye' sloganıyla yapılan açıklamada "Tüberküloz (TB), insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 'Küresel Tüberküloz 2015 Raporu'na göre dünya genelinde tüberküloz insidans, prevalans ve mortalite hızları düşmektedir. Buna rağmen küresel tüberküloz yükü halen çok yüksektir. 2014 yılında dünya genelinde 9,6 milyon yeni vaka ve 1,5 milyon tüberkülozdan ölüm olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye genelinde 2005 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz vaka sayısı yaklaşık 21.000 iken, 2014 yılında vaka sayısı 13.378'e düşmüştür. Küresel Tüberküloz 2015 Raporuöna göre Türkiye'nin 2014 yılı TB prevalans hızı yüz binde 22, insidans hızı yüz binde 18, mortalite hızı yüz binde 0,62'dir. Ülkemiz DSÖ kriterlerine göre eliminasyon fazına girmiştir. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda ülkemizde yürütülen tüberküloz kontrol programı tüberküloz eliminasyonunu hedefleyecek şekilde güçlendirilerek sürdürülecektir" ifadeleri kullanıldı.

"BAKANLIĞIMIZ TÜBERKÜLOZ KONTROL HİZMETLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR"

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen tüberküloz kontrol hizmetleri hakkında bilgiler verilen açıklamada "Tüberküloz vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan yayma (+) akciğer tüberkülozu vakalarının (balgamında verem mikrobu tespit edilmiş vakalar) başarı ile tedavi edilmesi tüberküloz kontrolünde en önemli hususlardan birisidir. Verem hastalığına yakalananların aileleri ve diğer temaslıları da VSD'lere davet edilerek kontrol edilmektedir. Bulaştırıcı olan hastaların yakın çevresindekilere koruyucu ilaç verilmekte olup hasta olduğu tespit edilenlere ise tedavi başlanmaktadır. Dünyada tüberküloz kontrolü için DSÖ tarafından küresel bir kontrol programı, ülkemizde ise aynı standartlarda ve paralelde bir Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı uygulanmaktadır. Ülkemizde başarıyla uyguladığımız 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' kapsamında Bakanlığımız ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde tüberküloz kontrol hizmetlerini sürdürmektedir. Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı çalışmaları 'Tüberkülozsuz Bir Dünya' oluşturmak amacıyla, Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) ve Stop TB Stratejisi çerçevesinde kamunun yanında özel sektör, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kuruluşlarla birlikte yürütülmektedir" denildi.

"TÜBERKÜLOZ İLAÇLARI ÜCRETSİZ OLARAK HASTALARA VERİLMEK ÜZERE SAĞLIK KURULUŞLARINA DAĞITILMAKTA"

Türkiye'de verem hastalığının teşhis ve tedavisinin ücretsiz olarak yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır"

"VEREMDEN KORUMANIN EN ETKİLİ YOLU VEREM HASTALARININ ERKEN TEŞHİSİ"

Veremin hava yoluyla bulaşan fakat önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu vurgulanan açıklamada verem hastalığına yönelik alınacak tedbirlerse şöyle sıralandı: "Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın. Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir. Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız"

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler