YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Verem Tedavisi Diğital Röntgen ile Yapılacak!
Verem Tedavisi Diğital Röntgen ile Yapılacak!
06 Ocak 2016 23:10
Son yılların en önemli hastalıkları arasında yer alan Verem ile tedavi de son zamanlarda çeşitli tedavi yöntemleri ortaya çıkarılmaya devam ediyor. Diğital Röntgen teknolojisi de verem ile savaşta kullanılacak.

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası'da 11 dijital röntgen aletinin alımını gerçekleştiren Sıhhat Bakanlığı, hastalara hatıranda neticelerini veren aletleri tüberküloz savaş dispanserlerinde hizmete sunacak.

Tüberkülozla (Veremle) mücadelede dev hizmet!

Sağlık Bakanlığı Türkiye Sınır ve Sahiller Sıhhat Genel Müdürlüğünce alımı yapılan dijital röntgen aletleri, hatıranda görüntüleme neticesi ile hastalara daha hızlı hizmet verecek. Genel Müdür Hüsem Hatipoğlu, DSÖ verilerine göre dünya nüfusunun üçte birinin tüberkülozla enfekte olduğunu belirterek şunları söyledi: Her sene yüzde 95'i az gelişmiş ülkelerde olmak üzere, 9 milyon civarında yeni tüberküloz hastası görülmektedir. Dünyada her yıl 1.5 milyon civarında insan tüberkülozdan can vermektedir. 

Şeker hastaları rizikoda 

Veremin, rehabilitasyonu olmasına karşın en çok ölüme sebep olan hastalıklardan biri olduğuna dikkati çeken Hatipoğlu, "Verem, enfeksiyonlardan ölümün HIV/AIDS'den sonra ikinci en sık nedenidir" diye konuştu. Hatipoğlu, dünyada takriben 400 milyon civarındaki şeker hastasında tüberkülozun büyük riziko oluşturduğunu da sözlerine ilave etti. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler