YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Verem tedavi edilmezse öldürür
Verem tedavi edilmezse öldürür
08 Ocak 2016 07:47
3-9 Ocak Verem Haftası’nda bu hastalığın nedenlerini, risk oranını ve tedavi biçimlerini sizin için uzmanına sorduk…

Medical Park Gebze Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Bayiz, verem hastalığının günümüzde hala varlığını sürdüren bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, tedavi uyumsuzluğu ve ilaç direncinin progresif hastalığa ve ölüme neden olabildiğini söyledi.

Bayiz, hastalığın en önemli belirtilerinin 2 haftadan uzun süren öksürük, balgam, kan tükürme, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık olduğunu belirtti.

Bayiz, 3-9 Ocak Verem Haftası’nda Verem hastalığı ile ilgili AjansHaber’e şu değerlendirmelerde bulundu:

Tüberküloz (verem), “mycobctrium tuberculosis” basili tarafında oluşturulan bir enfeksiyon hastalığı. Hava yolu ile bulaşır ve tüberküloz hastasıyla yakın ve uzun süreli temasta olan kişilere bulaşma riski daha fazla. İşyeri, ev ortamı gibi yerlerde veremin bulaşma riski oldukça yüksek.

BAĞIŞIKLIĞI BASKILANMIŞ KİŞİLERDE RİSK FAZLA

Bağışıklığı baskılanmış kişiler, diyabet (DM - Diabetes  Mellitus), kronik böbrek yetmezliği,  lesömi, lenfoma veya uzun süre bağışıklığı baskılayan ilaç kullanan kişilerde, alkolik, aşırı zayıf ve mide ameliyatı geçiren kişilerde hastalık artış riski yükseliyor.
BALGAMDA MİKROBİYOLOJİK İNCELEME ÖNEMLİ

Tüberküloz akciğerlerde ve akciğer dışında hastalığa neden olabilir akciğer dışı olguların oranı yaklaşık yüzde 30. (plevra, lenf nodları, larinks, kemik, menenksler, genitoüriner sistem veya miliyer yayılım). 2 haftadan uzun süren öksürük, balgam, kan tükürme, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi gibi yakınmalara neden olur.

BALGAMDA MİKROBİYOLOJİK İNCELEME ÖNEMLİ

Verem tedavisine  verem savaş dispanserlerinde  veya yatılarak başlanır. Tedavi öncesi  balgamda mikrobiyolojik inceleme yapılması ve kültüre alınması çok önemli. Hasta tanısı yapıldıktan sonra uygun tedaviye başlanır. Tüberküloz hastalığında çoklu ilaç kullanılır ve uzun süreli bir tedavi.

BAZI HASTALARDA İLAÇLARA DİRENÇ OLUŞABİLİYOR

Bazen ilaçlara primer direnç olur veya düzensiz ilaç kullanan tedaviye uyumsuz hastalarda ilaca dirençli tüberküloz meydana gelebilir ve bu hastaların tedavileri sadece bu konuyla ilgili özel merkezlerde yapılır.

BULAŞICILIK 2-3 HAFTA SONRA ORTADAN KAYBOLUYOR

Tedaviye başlandıktan yaklaşık 2-3 hafta içinde hastanın bulaşıcılığı kaybolur. Tüberkülozdan korunma bulaştırıcı hastalara erken tanı konulup tedaviye başlanması, koruyucu ilaç tedavisi, aşılama ve bulaş önleme yöntemlerinin uygulanmasıyla olur. Tüberküloz tedavisi olan bir hastalık. Tedavi uyumsuzluğu ve ilaç direnci, progresif hastalığa ve ölüme neden olabilir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler