YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Verem hastalığını göz ardı etmeyin"
"Verem hastalığını göz ardı etmeyin"
23 Mart 2013 15:43
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman El Jundi, verem hastalığının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 10-20 milyonluk bir nüfusun vücutlarında verem mikrobu olduğunun düşüldüğünü belirten Medical Park Ordu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman El Jundi, “Verem hastalığının dünyada ve ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir” dedi.

Dr. El Jundi, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Verem hastalığının, mycobacterium tuberculosis denilen bir basille oluşan tedavi edilmezse ölümle de sonuçlanabilecek bulaşıcı bir hastalıktır.

Çoğunlukla akciğerlerde ortaya çıkan bu hastalık nadir de olsa diğer organları tutabilir. Bu yüzden verem mikrobu da çoğunlukla akciğerlere yerleşir. Verem mikrobu insan vücuduna çeşitli yollardan girebilir. Bu yolların başında solunum yolları gelir. Sağlık şartlarına uymamak aşırı yorgunluk üzüntü grip veya şeker hastalığı gibi vücudun direncini azaltan durumlar hastalık ihtimalinin artmasına neden olur. Hastalığın çeşitli belirtileri olmasına rağmen en önemli belirtisi uzun süren öksürük ve kanlı balgamdır.

Verem, solunum yoluyla, hastalığı taşıyan kişilerin aksırması, öksürmesi, konuşması esnasında havaya yaydıkları mikropların hastalık taşımayan kişiler tarafından solunması ile bulaşır. Ortak çatal, kaşık ve eşyaların kullanımından bulaşma olmaz. Verem hastaları, hekimler tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Verem hastalığının tedavisinde kullanılan yöntem ilaç tedavisidir. Fakat hastanın da yapması gerekenler vardır. Beslenmeye dikkat etmeli, bağışıklık sistemini güçlü tutmalı ve iyi dinlenmesi gerekir. Verem tedavisi uzun sürelidir ve doktor gözetiminde olmak gerekir. Hastalığın tedavi süresi ise en az 6-9 aydır. Bu tedavi süresine uyulmadığı takdirde hastalık ölüm ile sonuçlanabilir.”

Uzm. Dr. Osman El Jundi şöyle devam etti: "Ülkemizde halk dilinde verem olarak bilinen tıpta tüberküloz olarak tanımlanan bu hastalık, yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgına neden olmuştur. Ama hastalığa karşı yürütülen yoğun çabalar sonucunda durum değişmiştir. Türkiye’de 10-20 milyonluk bir nüfusun vücutlarında verem mikrobu olduğu düşünülmektedir. Bu insanların yüzde 5 -10’unun yaşamlarının herhangi bir döneminde verem olacakları düşünüldüğünde tedbiri elden bırakmayarak, verem hastalığına karşı bilinçli olmak gerekir."

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler