YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Verem hastalığında son teknoloji
Verem hastalığında son teknoloji
06 Ocak 2016 11:00
Veremin, tedavisi olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıklardan biri olduğuna dikkati çeken Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu alınan röntgen cihazlarıyla ilgili bilgi verdi.

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası'da 11 dijital röntgen cihazının alımını gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, hastalara anında sonuçlarını veren cihazları verem savaş dispanserlerinde hizmete sunacak.

Tüberkülozla mücadelededev hizmet! Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce alımı yapılan dijital röntgen cihazları, anında görüntüleme sonucu ile hastalara daha hızlı hizmet verecek. Genel Müdür Hüsem Hatipoğlu, DSÖ verilerine göre dünya nüfusunun üçte birinin tüberkülozla enfekte olduğunu belirterek şunları söyledi: Her yıl yüzde 95'i az gelişmiş ülkelerde olmak üzere, 9 milyon civarında yeni tüberküloz hastası görülmektedir. Dünyada her yıl 1.5 milyon civarında insan tüberkülozdan ölmektedir. 

Şeker hastaları riskte 

Veremin, tedavisi olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıklardan biri olduğuna dikkati çeken Hatipoğlu, "Verem, enfeksiyonlardan ölümün HIV/AIDS'den sonra ikinci en sık nedenidir" dedi. Hatipoğlu, dünyada yaklaşık 400 milyon civarındaki şeker hastasında tüberkülozun büyük risk oluşturduğunu da sözlerine ekledi. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler