YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vejeteryanlar için önemli uyarı
Vejeteryanlar için önemli uyarı
11 Nisan 2011 09:12
Bu haber vejeteryan beslenerek kilo vermek isteyenler için...Uzmanlar dikkat edilmediği taktirde bu şekilde beslenmenin kilo aldırabileceği uyarısında bulunuyor.

Kimileri et ürünlerinin bulunmadığı vejetaryen tarzı beslenmenin kilo verdirebildiğini düşünebilir. Ancak uzmanlar bunun tam olarak böyle olmadığını savunuyorlar.

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, vejeteryan beslenme kilo verdiren bir diyet değil, sağlıklı bir yaşam tarzı seçeneğidir. Kültürel, dini ya da etik nedenlerden dolayı bu tarz bir beslenmeyi seçebilirsiniz. Veya et, tavuk, deniz ürünleri ya da diğer et ürünlerini azaltarak vejeteryan beslenmeyle daha sağlıklı olabilirsiniz. Ancak bu şekilde kilo veremezsiniz, hatta yediklerinize dikkat etmezseniz kilo bile alabilirsiniz.

Vejeteryan beslenme hiçbir hayvan ürünü yememekten yumurta veya süt ürünleri, yumurta gibi bazı hayvansal ürünleri tüketmeye kadar değişen türlere sahiptir. Araştırmalar, vejeteryan beslenmeyi tercih eden çocukların ya da yetişkinlerin genellikle vejeteryan olmayanlardan daha zayıf olduklarını gösteriyor. Bu durum vejeteryan beslenmenin daha az doymuş yağ içermesinden ve daha fazla meyve, sebze, tam tahıllar ile bitkisel proteinlere yönelik olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu tarz gıdalar daha fazla doyurucudur ve daha az kalori yoğunluğuna sahiptir.

Fakat vejeteryan beslenme otomatik olarak düşük kalorili değildir. Yemeklerinizi çok büyük porsiyonlar şeklinde yerseniz ya da şekerli içecekler, atıştırmalıklar ve tatlılar gibi çok fazla yüksek kalorili gıdaları tercih ederseniz kilo alabilirsiniz. Hatta vejeteryan olarak belirtilen bazı yiyeceklerde de bol miktarda yağ ve kalori bulunuyor. Bu nedenle vejeteryan olsanız bile aşırı kilolu olma ihtimaliniz var.

Sağlıklı bir kiloya sahip olmanın ve bunu korumanın temelleri herkes için aynıdır. Sağlıklı beslenmeniz ve tükettiğiniz kaloriler ile yaktığınız kalorilerin dengeli olması gerekiyor.

Sağlıklı bir vejeteryan beslenme için işte bazı öneriler:

- Çeşitli meyve, sebze, tam tahıllar, zenginleştirilmiş tahıllar, kuru baklagiller, çekirdekler, kabuklu kuru yemişler ve bunların yağlarından tüketin.

- Az yağlı süt ürünleri, fasulye ve diğer kuru baklagiller gibi az yağlı protein kaynaklarını tercih edin.

- Tatlandırılmış yiyecek ve içecekleri sınırlandırın.

- Sağlıklı pişirme yöntemleri kullanın. Kızartma yerine buharda, ızgarada pişirin ya da haşlayın.

- Kalori tüketiminize dikkat edin. Kabuklu kuruyemişlerin yağı gibi sağlıklı yağlar bile kalori içeriyor. Bunlardan azar azar tüketin ya da az yağlı mayonezi, salata sosunu deneyin.

- Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapın. Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler