YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Varisin önlemini almak mümkün!
Varisin önlemini almak mümkün!
29 Nisan 2014 08:45
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cenk Tataroğlu varise karşı önlem almak için bu hastalığa sahip olmayanların da varis çorabı kullanılması gerektiğini söyledi.

Avrasya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cenk Tataroğlu, en önemli belirtileri bacaklarda ağrı, şişme, gece krampları ya da ciltte belirginleşen damarlar olan varise yakalanmadan önlem almanın mümkün olduğunu belirtti. Tataroğlu, uzun süre ayakta kalma ya da oturmaya bağlı ortaya çıkan varise karşı önlem almak için bu hastalığa sahip olmayanların da varis çorabı kullanılması gerektiğini söyledi.

Kadınlarda daha çok görülüyor

Varisin, vücuttaki toplardamarların yüzeyde belirginleşmesi ve genişlemesiyle büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanabileceğini ve toplumda çok yaygın olarak görülen bir hastalık olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tataroğlu, “Kadınlarda varis oranı erkeklere göre daha yüksek. Çünkü kadınlarda varisi tetikleyen etmenler daha fazla. Varis oluşumunu artıran etkenlerin başında gebelik, doğum ve hormonal siklus geliyor. Varis, her yaşta görülebilir bir hastalıktır ancak ilerleyen yaşlarla birlikte görülme sıklığı artış gösterir. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle birlikte varislerde genişlemenin artmasına bağlı olarak şikayetler de artar” ifadelerini kullandı.

Varisin, halk arasında korkuya sebep olan bir hastalık olduğunu ve hayati tehlikesinin olup olmadığı ile ilgili sorular aldığını belirten Doç. Dr. Tataroğlu, “Varisin kalp ve akciğerlere pıhtı atmasına neden olduğu ile ilgili bir inanış var ancak kalbe pıhtı atma olayı varisle ilgili değil, bacak damarlarındaki tıkanıklıkla alakalı bir durumdur. Bacak derin damarlarındaki tıkanıklık ve yetmezliği durumunda varis ek bir bulgu olarak karşımıza çıkabilir” şeklinde konuştu.

Tedavi şeklini hastalığın boyutu belirliyor

Varis şikayetiyle gelen hastaların öncelikle bacak derin damarlarında bir genişleme ya da yetmezlik olup olmadığının kontrol edilmesini ve tedavinin de ona göre planlanması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Tataroğlu, “Varisin tedavisinin birçok çeşidi vardır. Özellikle estetik şikayetlerle gelen bayan hastalara uyguladığımız ve görsel olarak iyileşmeyi amaçlayan, çok ince tip damar genişlemelerinden daha ileri boyutlardaki genişlemelere doğru çeşitli tedavi şekilleri var.

Bu ince tip damar genişlemeleri lazer ya da ince damarlara ilaç zerk ederek uyguladığımız köpük tedavisiyle giderilebilir. Ama daha ileri seviyedeki varislerde cerrahi tedavi bir seçenektir. Cerrahi müdahalede de mevcut varis pakeleri ya da o pakeleri oluşturan ana damar çıkartılır. Ama hastalık çok ilerlememişse, hasta ameliyata hiç gerek duyulmadan varis çorabı yardımıyla da tedavi edilebilir. Yani tedavi metotlarını hastanın şikayetinin ne derecede olduğuna bağlı olarak tercih bekliyoruz” dedi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler