YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vaka sayısında korkutan tablo
Sağlık Bakanı Akdağ domuz gribi vaka sayısının 1800'ün çok üzerinde olduğunu söyledi. Ama rakam vermedi. Açıklama Bilim Kurulu üyesinden geldi...
Vaka sayısında korkutan tablo
02 Kasım 2009 / 16:40 Güncelleme: 02 Kasım 2009 / 18:03

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi vakalarının bin 800 üzerinde olduğunu söyledi, ancak rakam vermekten kaçındı. Olası domuz gribi tahmini sayısı ise Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Levent Akın’dan geldi:
"300-400 bin vaka olabilir."

Domuz gribinden ölenlerin sayısının 7’ye yükselmesi toplumdaki paniği arttırdı. Prof. Akın, “Hastalığı Aralık’ta bekliyorduk. Erken oldu. Havayla da ilgisi yok. Bütün dünyada pik yapar durumda. Ölümler de diğer ülkelerde seyrettiği gibi seyrediyor. Aşı oldukça ölümler de azalacaktır” dedi.

Sağlık Bakanlığı her gün laboratuar tetkiklerine göre domuz gribi tespit edilen vaka sayısını en son 1800 olarak açıkladı. Ancak Bakan Akdağ domuz gribine yakalanan vaka sayısının bunun çok üzerinde olduğunu, laboratuvar incelemelerinin de hastaları tek tek tespit etmek için değil, hastalığın yaygınlığını belirlemek için kullanıldığını açıklamıştı. Ancak yaklaşık domuz gribi vaka sayısı büyük merak yaratıyor. Bakan Akdağ'ın vermediği tahmini sayı da Prof. Dr. Levent Akın'dan geldi. Akın şunları söyledi:

“Laboratuarlarda tespit edilen sayı 1800’lerde. Gerçek rakam bunun tabi çok üzerinde. Bir spekülasyona neden olmamak için aslında sayı vermek istemiyorum ama tahmini olarak 300-400 bin domuz gribi vakası vardır. Bunların yüzde 60-70’i belirti bile göstermiyor, geçiyor gidiyor. Belirti gösteren yüzde 30 kadarında ise ağır seyreden sayısı çok az. Hastanelere yatanlara baktığımızda bunu görüyoruz.”

GRİP OLANLAR DOMUZ GRİBİ, TETKİKE GEREK YOK

Artan domuz gribi vaka sayısı tetkik yaptırmak isteyen çok sayıda insanın da hastanelere başvurmasına neden oldu. Prof. Dr. Akın buna gerek olmadığı görüşünde. Prof. Dr. Akın, “Grip belirtisi varsa bu H1N1’dir. Şimdi başka grip yok çünkü. Numune almaya da gerek yok. Dünyada tetkik neredeyse yok. Amerika test yapıyordu, sonra durdurdu. Toplumda binde bir onbinde bir, ağır seyrediyor. Hastanelere yatanlara tetkik yapılıyor” dedi.

3 YENİ LABORATUAR AÇILIYOR

Ağır seyreden bir grip dışında tetkike gerek yok açıklamalarına karşın Bakanlık laboratuar sayılarını arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Prof. Dr. Akın “ABD’de 5 laboratuar var. Türkiye’de biri İstanbul biri Ankara’da 2 tane var. Bugüne kadar 4 bin numuneye bakıldı. 3 laboratuar daha kurulacak. Bunlar İstanbul, Adana ve İzmir olacak. Biraz yerleşimlerden kaynaklı tetkiklerin daha kısa zamanda yapılmasına katkı sağlayacak yeni laboratuarlar" dedi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler