YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzmanlar sarımsak tüketerek girpten korunun diyor
Uzmanlar sarımsak tüketerek girpten korunun diyor
Uzmanlar sarımsak tüketerek girpten korunun diyor
22 Ocak 2008 / 14:28 Güncelleme: 05 Ocak 2008 / 00:00

Sibirya soğuklarının etkisini sürdürdüğü ülkemizde gribal enfeksiyonlar artarken, uzmanlar gribe karşı bol bol sarımsak yenmesi tavsiyesinde bulundu.


Sarımsak üzerine yaptığı araştırmalarla adından sıkça söz ettiren ve Taşköprü Belediyesi'nin desteğiyle "Sarımsak Kitabı" adlı eseri yayın hayatına kazandıran Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Eren Akçiçek, kış aylarında artan grip vakalarının önüne geçmek için bol miktarda sarımsak yenmesi gerektiğini söyledi. Sarımsağın dünyanın en eski tıbbi bitkisi ve gıdası olduğunu belirten Dr. Akçiçek, bütün tıp kitaplarında yer alan sarımsağın Hipokrat, İbn-i Sina ve Osmanlı yazmalarında da geçtiğini ifade etti.


Geçmişte insanlığı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara karşı sarımsağın doğal antibiyotik görevi gördüğünü belirten Akçiçek, "Sarımsak hem bakterilere hem çeşitli virüslere hem de mantarlara karşı etkili bir silah. Dünyada artık gıdalara bir ilaç gözüyle bakılıyor. Bu kategoriye giren gıdalara da tıbbi gıda ve fonksiyonel gıda ismi verilmektedir. Bunların başında da sarımsak gelmektedir" dedi.


Halk arasında ''70 derde deva'' olarak bilinen sarımsağın soğuk kış günlerinde grip ve gribal enfeksiyonun bir numaralı düşmanı olduğunu ifade eden Akçiçek, ne kadar çok sarımsak tüketilirse grip olma riskinin bir o kadar düşeceğini kaydetti. Kokusunun rahatsızlık vermesi sebebiyle yemekten kaçınanlara sarımsağı yutmalarını tavsiye eden Akçiçek yutulan sarımsağın yenilenle aynı etkiyi göstereceğini belirtti.


Akçiçek, günümüzde en çok rastlanılan sağlık sorunlarının arasında kalp, damar ve tansiyon rahatsızlıklarının geldiğini, sarımsağın ise bu üç hastalığı hem önleyici hem de iyileştirici özellikte olduğunu vurguladı. Sarımsağın faydasının saymakla bitmeyeceğini dile getiren Akçiçek, "Sarımsak kanı sulandırıyor, kan yağlarını düşürüyor, partikül dediğimiz trombositlerin bir araya gelip pıhtı yapmasını önlüyor. Gerek sarımsak gerekse sarımsak ailesinden olan soğan, çeşitli kanserlere karşı koruyucu ve


durdurucu etki gösteriyor. Mide kanseri için bir risk olan 'Itelikabactor pilori' adlı bakteri de sarımsak tarafından etkisizleştirilmektedir" şeklinde konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler