YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzmanlar çocuklardaki böbrek yetmezliğini uyardı!
Uzmanlar çocuklardaki böbrek yetmezliğini uyardı!
23 Aralık 2015 05:38
Hastalıklarda dikkat edilmesi gereken ilk nokta erken teşhis. Erken teshiş konulan hastaların tedavileri daha kolay sağlanabiliyor. Uzmanlarda bu nedenle uyarılarda bulunarak çocuklardaki ağrılara ve böbrek yetmezliğine dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Çocuğunuzda eğer bu belirtiler varsa mutlaka dikkate almalısınız. Uzmanlar, çocuklarda meydana gelebilecek bazı rahatsızlık ve belirtilere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, böbrek yetmezliği belirtisi olabileceğini belirtti. Böbrek yetmezliği ise çocuklarda büyümeye engel oluyor.

Uzmanlar, çocuklarda meydana gelebilecek bazı rahatsızlık ve belirtilere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, böbrek yetmezliği belirtisi olabileceğini belirtti. Böbrek yetmezliği ise çocuklarda büyümeye engel oluyor. Çocukların büyümesi ve gelişmesinde böbrek yetmezliği önemli etken olarak gelişimi engelliyor. Uzmanlar böbrek yetmezliği olan çocukların büyümesi ve gelişmesinin rahatsızlıkları nedeniyle yavaş olduğunun altını çizerken, "böbrek yetmezliği büyüme ve gelişmeye engel" dedi.

Çocuklarda, ivedi yorulma ve cilt solgunluğu gibi belirtilerle ortaya çıkan böbrek yetmezliği, vaktinde tedavi edilmediği takdirde büyüme geriliğine kapı aralayabiliyor. Uzuv Nakillerini Destekleme Derneği ORDES ve Memorial Şişli Hastanesi tarafından, 2.’si tertip eden “Çocuklarda Böbrek Nakli Sempozyumunda konuşan Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak, çocuklarda böbrek yetmezliğinin en etkin tedavisinin böbrek nakli olduğunu söyledi.
Türkiye’nin önde gelen bevliye, nefroloji, uzuv nakli ve yoğun bakım uzmanlarının katıldığı "Çocuklarda Böbrek Nakli Sempozyumu’nda; kronik böbrek yetmezliği, nakil öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ve cerrahi yollardaki yeni gelişmeler ele alındı.

Anne babalar çocuklarındaki değişimi yakından izlemeli

Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak, böbrek yetmezliğinin kimi vaziyetlerde belirti vermeden sinsice ilerleyebildiğini belirtti. Ailelerin bu konuda şuurlu olması gerektiğinin vurgulayan Koçak, "Eskisi kadar oynamayan, çabuk yorulan ve biraz solgun çocuklarda böbrek yetersizliği ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekir. Bu belirtiler hastalığın ilk habercileri olabilir. Çocuk geceleri daha çok idrara kalkıyorsa ve daha fazla idrar yapıyorsa, gündüzleri daha çok tuvalete çıkıyorsa bu işaretleri önem vermek gerekir" diye konuştu.

Bulantı ve kusma böbrek yetmezliğinin işareti olabilir

Ateşli hastalık geçiren çocukların 3’de 1’inin tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu meselesi yaşadığını anımsadan Doç. Dr. Burak Koçak, tedavi edilmeyen idrar yolu hastalıklarının uzun dönemde böbrek yetmezliğine yol açabileceğini belirtti. İdrar yolu enfeksiyonlarının erken dönemde tedavi edildiğinde böbrek yetmezliğinin engellendiğini vurgulayan Koçak, "Bunları dışında şiddetli bulantı ve kusması olan veyahut ateşli havale geçiren çocuklarda alta yatan sebep böbrek hastalığı olabiliyor. Bu belirtileri gösteren çocuklarda kesinlikle böbrek yetmezliği olup olmadığı düşünülmeli ve alakalı tetkikler yapılmalıdır’’ şeklinde konuştu.

En tesirli tedavi böbrek nakli

Çocuklarda böbrek yetmezliğinin en etkin tedaviunun böbrek nakli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Koçak, şunları söyledi: "Böbrek nakli kronik böbrek yetmezliği hastalarının hayatını kurtaran ve konforlu bir hayat sürmelerini sağlayan çok ehemmiyetli bir yol. Çoklukla Avrupa ve Amerikagibi ülkelerle aynı oranda nakil yapabiliyoruz. Ülkemizde 5 yaşın altındaki çocuklarda nakil oranları gelişmiş ülkelere göre düşük vaziyette. Küçük çocuklarda böbrek yetersizliği görüldüğünde mutlaka böbrek nakli yapılması gerekir.’’

Nakil olan çocukların yaşam kalitesi artıyor

Sempozyum Başkanı Memorial Şişli Hastanesi Nefroloji Bölümünden Prof. Dr. Aydın Türkmen de böbrek yetmezliği meselesi yaşayan çocuklarda nakillerin yaşam kalitesini artırdığını dile getirdi.

Bilhassa 5 yaşından önce yapılan böbrek nakillerinde yüksek oranda muvaffakiyet sağlandığını vurgulayan Türkmen, "Daha ileri yaşlarda böbrek nakli yapılırsa, çocukların yaşam standartları düzeltiyor fakat  büyüme geriliği görülebiliyor. Ülkemiz gibi canlıdan canlıya nakillerin sıklıkla yapıldığı ülkelerde erken böbrek nakli yapılabilirse, çocukların daha sıhhatli büyümesini sağlamış oluruz ve hayat standartlarını üst düzeye çekebiliriz’’ diye konuştu.

Nakillerin yüzde 6’sı çocuklarda gerçekleşiyor

Türkiye’de yapılan toplam böbrek nakillerinin ancak yüzde 6’sının çocuklarda gerçekleştiğini anımsadan Prof. Dr. Türkmen, bu konuda ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Erişkinler ve çocuklardaki böbrek rahatsızlığını görülme sebeplerinin değişik nedenlere dayandığını söyleyen Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erişkinlerde daha çok diyabet ve hipertansiyona bağlı böbrek yetersizlikleri görülürken çocuklarda doğumsal meseleler ve idrar yolu enfeksiyonları hasebiyle yetmezlik gelişebiliyor. Ancak bu hastalıkların çok erken yaşta saplanması olası."

Çocuk hastaların vücut kitlesi küçük olduğu için yapılacak cerrahi teşebbüslerin daha zor olduğunu ve titiz bir çalışma gerektirdiğini belirten Türkmen, çocuklarda böbrek nakillerinin çok özel hazırlıklar gerektirdiğini, bu yüzden bu operasyonların bu konuda tecrübeli ekiplerce tam donanımlı merkezlerde yapılması gerektiğini söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler