YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uyku bozuklukları epilepsi habercisi olabilir
Uyku bozuklukları epilepsi habercisi olabilir
26 Eylül 2013 11:40
Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, uyku bozukluklarının epilepsi (sara) habercisi olabileceğini, geceleri ortaya çıkan nöbetlerin uyku bozukluklarından ayırt edilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, uykuda yaşanan bazı olaylara "parasomnia" denildiğini, bu durumun epilepsi hastalığı ile karıştırılabileceğini söyledi.

Özellikle geceleri ortaya çıkan nöbetlerin uyku bozukluklarından ayırt edilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu tür hastalıklarda erken tedavi büyük önem taşımaktadır. Gelişen teknoloji bugün için bu iki hastalığı birbirinden ayırt etmeyi kolaylaştırmıştır. Video EEG monitörizasyon tedavi yöntemi ile bir yandan hastayı bütün gece boyunca kayıt ederken, bir yandan da beyin dalgalarını görüntüleyebiliyoruz.

Uyku bozukluklarını da bu beyin dalgalarında bozulma olmuyor ama epilepside beyin dalgalarında bozulma uykuda yaşanan olaylara eşlik ediyor. Bu teknik sistemin bize katkısı sayesinde, olguları erken teşhis ediyoruz. İki klinik tablonun tedavisi farklı olduğundan doğru tanıyla doğru tedaviyi yapmış oluyoruz."

Uykuda anormal hareketleri yaşayan kişilerin özellikle Epilepsi Monitörizasyon Ünitesi denilen birimlere gitmelerinde fayda bulunduğunu anlatan Yılmaz, ünitelerin birçok yerde bulunduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hastanın geceleyin uykuda konuşması, kalkıp yürümesi, uykuda bağırması, inlemesi, uykuda bir insanın uyanıkken yaptığı tüm hareketlerin gözlendiği bu hastaların, 'Acaba ben sara hastası mıyım' diye düşünerek bu birimlerde değerlendirilmesi etkin tedavi imkanı sağlayacaktır. Tanı ne kadar geç konulur, tedavi ne kadar geç başlarsa iyileşme o kadar zorlaşır. Halbuki ne kadar erken gelirse, doğru ilaçlarla bu hastalar hiçbir sorun kalmayan insanlar oluyorlar. Bu ünitelerin varlığı, bu ayırıcı tanıyı ortaya koymada hayati önem taşımaktadır."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler