YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uyku bozukluğu yaşayanlar bu habere dikkat!
Uyku bozukluğu yaşayanlar bu habere dikkat!
26 Mayıs 2016 11:02
Sık görülen bir uyku bozukluğu nedeni olan uyku apnesi, tedavi edilmediği takdirde, kalp ve beyin hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. Uzm. Dr. Hayal Ergin Toktaş, uyku düzensizliği yaşayanları uyardı.

Sabahları baş ağrısı, ağız kuruluğu ve yorgunlukla belirti veren, gün içerisinde uyuklamaya neden olan uyku apnesi beyin ve kalp hastalıklarına yol açabiliyor.

Sabahları baş ağrısı, ağız kuruluğu ve yorgunlukla uyanıyorsanız uyku apnesi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Sık görülen bir uyku bozukluğu nedeni olan uyku apnesi, tedavi edilmediği takdirde, kalp ve beyin hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Uzm. Dr. Hayal Ergin Toktaş, 'Horlama, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uyku hali, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, cinsel isteksizlik, hipertansiyon, insülin direnci gibi problemler uyku apnesini işaret edebilir. Tedavi edilmeyen uyku apne hastalığı, ilerleyen dönemlerde kalp damar ve beyin damar hastalıkları riskinde de artışa yol açabilmektedir' dedi. 

GECE TERLEMESİ FAZLAYSA!

Uzm. Dr. Toktaş, 'Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülen apneden şüphelenilmesi gereken bir durum da gece özellikle baş ve boyun bölgesinde terlemede artış yaşanması ve gece sık sık idrara kalkılmasıdır'diye konuştu. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler