YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uyku bozukluğu ölümcül olabilir
Uyku bozukluğu ölümcül olabilir
30 Mayıs 2016 10:05
Sık görülen bir uyku bozukluğu nedeni olan uyku apnesi, tedavi edilmediği takdirde, kalp ve beyin hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Uykuda nefesin kesilmesi olarak bilinen uyku apnesi hayatı tehdit ediyor. İnsanların bazı dönemlerde uyku problemleri yaşamasının çok doğal bir durum olduğunu söyleyen uzmanlar, bu durumun bedensel ve ruhsal olarak rahatsızlık vermeye başladığı dönemde gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Uyku apnesi hastalarının trafik kazası yapma riskinin normalden 8 kat daha fazla olduğunu ifade eden sağlık uzmanları, "Uyku apnesi, gece aniden duran solunumun yanı sıra gürültülü horlama, sabahları yorgun uyanma, uykusuzluk, baş ağrısı, yüksek tansiyon, aşırı-hızlı kilo alma, uykuda aşırı terleme, sık idrara çıkma, cinsel fonksiyon bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle acil tedavi edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır. Üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar, aşırı kilo, kısa ve kalın boyun, burun gibi solunum yollarındaki anatomik bozukluklar ve bazen kullanılan ilaçlar uyku apnesine neden olabilmektedir" dedi.

Horlamanın ve uyku apnesinin uyku kalitesini oldukça fazla düşürdüğünü belirten sağlık uzmanları, hastaların tedavi görmemesi halinde, kalp ritm bozukluğu, yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gibi sorunları ortaya çıkacağını söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler