YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uşaklı simitçı organ bağışı yoluyla 5 kişiye umut oldu
Uşaklı simitçı organ bağışı yoluyla 5 kişiye umut oldu
06 Kasım 2015 16:21
Organ bağışına dikkat çekilen haftada 61 yaşındaki simitçinin haberi herkese umut oldu. Uşak’ta beyin kanaması geçiren ve beyin ölümü gerçekleşen 61 yaşındaki Hüsnü Balta’nın bağışlanan organları 5 kişiye umut oldu.

Uşak’ta simitçilik yaparak geçimini sağlayan 2 çocuk babası Hüsnü Balta, 4 Kasım Çarşamba günü yalnız yaşadığı evinin banyosunda çocukları tarafından baygın bulundu. 112 Acil Sağlık Ekipleri tarafından Medikal Park Uşak Hastanesi’ne getirilen Balta’nın yapılan kontrollerde beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı.

Acil Servis’te yapılan ilk müdahalenin ardından yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Hüsnü Balta’nın, yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti.

Organ Nakil Koordinatörü Anestezi Uzmanı Doktor Banu Çırpıcı, Organ Bağışı Haftası’nda Hüsnü Balta’nın çocukları ile organ bağışı konusunda görüşme yaptı. Hüsnü Balta’nın mermer ustası olan oğlu 30 yaşındaki İbrahim Balta, aile kararı ile babasının organlarının tamamını bağışladığını açıkladı. Dr. Banu Çırpıcı’nın bilgi vermesi üzerine saat 02.00 sıralarında organları almak için Uşak’a gelen İzmir Ege Üniversitesi transplantasyon ekibi, yoğun bakım ünitesinde çalışmalara başladı. Hüsnü Balta’dan iki saat süren operasyonla alınan karaciğer ve iki kornea İzmir Ege Üniversitesi’ne, böbrekler de İzmir Şifa Hastanesi’ne nakil bekleyen hastalara ulaştırılmak üzere karayolu ile yola çıkarıldı.

ÇOCUKLARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

Babasının organlarını bağışlayan İbrahim Balta, "Babamda gizli kalp rahatsızlığı vardı. Beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrenince kardeşim ile birlikte babamızın organlarını bağışlamaya karar verdik. Babamızı kaybettik ama organ bekleyen birkaç hastayı hayata döndürebiliriz diye düşündük. Biz üzgünüz ancak başka insanlar sevinsin. Babam sağlığında organ bağışını destekleyen birisiydi. Herkes organlarını bağışlasın" dedi.

Organ bağışı nedir?

Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır.

Bir bakış açısıyla; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte, ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, zaman zaman organ bağışı kampanyaları düzenlemektedir. 2000 yılında, organ bağışı konusunda bir "Ulusal Koordinasyon Sistemi" oluşturularak, bakanlığın olanaklarıyla organ bekleyenler sistematik sıralamaya dahil edilmişlerdir. Organ bağışı;

Sağlık Müdürlüklerinde,
Hastanelerde,
Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında),
Organ nakli yapan merkezlerde,
Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler