YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Unutkanlık varsa bunu yapın!
Unutkanlık varsa bunu yapın!
23 Haziran 2012 10:06
Ofiste sürekli oturarak çalışmak sadece sırt ve boyun ağrılarına neden olmuyor.

Masa başından kalkmayınca beyne kan gitmiyor ve unutkanlık başlıyor. Uzmanlar şu öneride bulunuyor: Personeliniz saat başı 5 dakika yürüsün.

Sabahtan akşama kadar ofiste oturarak çalışan personeli bekleyen tehlike sadece sırt, boyun ya da bel ağrıları değil.  Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Atiye Ayral, omurgada meydana gelen katılığın bir süre sonra beyin ve beyinciğe giden kan akımında aksaklık yaratacağını söyledi. Ayral, "Sürekli oturmak beyne kan gitmesini engelledği için, unutkanlık başlar. Çözüm, her saat başı masadan kalkarak 5-10 dakika yürümek. İşverenler bu sağlık kuralını bilmeli. Bu işten kaytarmak değildir. Vücut için gerekli bir önerider" dedi. 

KONUŞMAYI BİLE ENGELLER

Uzun süre masa başında oturmanın son derece tehlikeli olacağını ifade eden Ayral sözlerine şöyle devam etti: "Omurga katılığı olanların beyin ve beyinciğe kan akışı normala göre daha azdır. Bu sorun kişinin konuşmasını bile engeller. Birden kalkıp yürümeye başladığında denge sorunu ortaya çıkar. başı dönüp düşebilir. Nesnelerin adını unutur, yapacağı işleri hatırlamaz. Sürekli yorgun olurlar." Boyun ve sırt kaslarının orijinal esnekliğinin korunması gerektiğini söyleyen Ayral, "Sık boynu tutulan kişiler, 'kafamda bir ağırlık hissi var, boynum sanki başımı taşımıyormuş gibi hissediyorum' der.  Boynu rahatlattığınızda, bu şikayetler azalır" dedi.

Kendinizi 1 saate göre ayarlayın

Çalışanların masa başında oturduğu süreyi mümkün olduğunca kısa tutmasını söyleyen  Dr. Atiye Ayral şu önerilerde bulundu.

Oturma sürenizi maksimum 1 saate göre ayarlayın.

1 saat sonra kalkıp 5-10 dakika yürüyün

Boynu, kol ve bacakları sağa sola çevirin

Sırtınızda katılaşma hissettiğinizde dik oturun.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler