YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Unutkanlığa çare bulundu
Unutkanlığa çare bulundu
14 Eylül 2013 11:14
ABD'de bilim adamları unutkanlığı engelleyebilecek bir protein buldu.

Bilim dünyasının yakından takip ettiği Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir makaleye göre RbAp48 isimli protein sayesinde hafıza kaybı önlenebilecek.

Columbia Üniversitesi'nde görev yapan bir grup nörolog tarafından yaşları 33 ila 86 arasında olan 8 kişi üzerinde yapılan araştırma unutkanlığın, Alzheimer hastalığından farklı olduğunu gösterdi.

Yani genç yaşta görülen unutkanlığın Alzheimer hastalığı ile bağlantısı olmayabilir. Fiziksel egzersiz yapmanın ise yine unutkanlığı azalttığı ifade edildi.

Fareler üzerinde yapılan aynı araştırmada ise RbAp48 proteinin eksik olduğu deneklerin nesneleri tanıma ve yönleri bulmada zorlandıkları görüldü. Ancak RbAp48 proteinin seviyesinin artırılması ile yaşlı farelerin genç fareler gibi normal bir şekilde haraket ettiği gözlemlendi.

 

CİHAN

UNUTMAK GÜZELDİR
 // UNUTMAYI UNUTAN ADAM
Aman aman, lazımı lüzumu yok. Unutmak güzeldir. Düşünsenize, hayat boyu yaşadığınız travmalar, gece gördüğünüz kabuslar, gözünüzün önünde can veren bir sevdiğiniz hiç unutulmayıp, zihninizde o an yaşadığınız gibi canlı ve taze kalacak. Bence bu bir felaket....
14 Eylül 2013 Cumartesi 14:22
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler