YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uğur Acar'a top sakal
Türkiye'nin konuştuğu isim Prof.Dr. Ömer Özkan, yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın sağlık durumunun iyi olduğununu, top sakal bırakmak istediğini söyledi.
Uğur Acar'a top sakal
30 Ocak 2012 / 15:11 Güncelleme: 30 Ocak 2012 / 15:13

AÜ Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretin üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın sağlık durumun gayet iyi olduğu istediği zaman ayağa kalkabileceğini belirterek," Uğur'un sakalları çıktı. AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan'ın top sakalını beğendi. Hafta sonu o şekilde traş yapacağız" dedi.

Türkiye'nin ilk yüz naklini ve aynı anda çift kol naklini gerçekleştiren AÜ doktorları ortak bir basın toplantısı düzenledi. Rektörlük Senato Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, AÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Dinç, AÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, AÜ Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretin üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, AÜ Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Tüzüner olmak üzere ameliyatlara katılan diğer doktor,asistan ve hemşireler katıldı.

Toplantıda konuşan AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil, inanıldığı zaman her şeyin başarılabileceğini herkese ve Türk gençliğine göstermenin mutluğunu yaşadıklarını söyledi. Rektör Kurtcephe, "AÜ sağlık alanında bir marka haline getirme sürecindeyiz. Başarılarımız bundan sonrada devam edecektir."

AÜ. Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Abdullah Erdoğan, bu kurumun üyesi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek," Bu hastanede böyle bir başarılara imza atmak gurur verici bir işlevdir. Üniversiteler bu amaç için vardır. Bu sadece bizim idarecilerimizi ve ameliyatı yapan arkadaşımızın değil bu grubun başarısı olarak yorumlanmalıdır. Bu herkesin başarısıdır" dedi.

BU BİR EKİP İŞİDİR

Ömer Özkan, nakillerin yapıldığı günden bu yana hep gündemde olduğunu belirterek, fakat aslında bunun bir ekip işi olduğunu aktardı. Özkan, "Burada herkesin emeği var. Bu tür ameliyatları ülkenin imkanlarını kullanarak yapıyoruz. Üniversite bize maddi ve manevi desteği verdi. Türkiye'de bu tür ameliyatlar burada başladıysa bize verilen destek ve imkanlarla oldu. Bu tür ameliyatlar tek başına yapılacak ameliyatlar değildir. Tüm ekibin katkıları var. Bunlar hiç bir zaman tek başına yapılmaz. 3 ana ekip ortak çalıştık. Organ naklinde bir çığır açılıyor. Burada emeği geçen ve bana verdikleri destekten dolayı herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

YÜZ NAKLİ ACAR TAM MOTİVE

Özkan, Yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar'ın bugün itibari ile 9. günün içinde olduklarını söyledi. Uğur'un gayet iyi bir durumda olduğunun altını çizen Özkan, "İndeksiyon tedavisi veriyoruz. En ufak sorunumuz yok. Hafta sonu karşınıza çıkaracağız. Şuan bile çıkabilir. Kendisi tam olarak motive herhangi bir sorun yok" diye konuştu.

ATİLLA YOĞUN BAKIMDA

Özkan çift kol nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'ın durumu ile ilgili olarak ise şu bilgileri verdi: "Yoğun bakımdaki her hasta kritiktir. Çıkmadığı sürece hayati tehlikesi vardır. Önemli olan bu gidişatın geriye gitmemesidir. Atilla'nın durumu geriye gitmiyor, ileriye gidiyor. Bir süre daha sürecek. Atilla'da için o kritik devre devam ediyor."

ATİLLA İÇİN SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu'da Atilla Kavdır'ın durumu ile ilgili, "Hasta yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Kritik durumu atlatamadı. Bir müddet daha yoğun bakımda kalacak" ifadelerine yer verdi.

NAKİLLERE DEVAM

AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, AÜ'nün 1982 yılında ilk böbrek nakliyle hizmet vermeye başladığını hatırlatarak,"Organ naklinin yanında kompozit doku nakli ile de ilk nakiller peş peşe geldi. Bundan sonra hedefimizi ülkemizdeki ilk organ nakli enstitüsüyüz. Buna yakışır şekilde her şekilde organ naklinin yapılmasının yanında kompozit doku nakillerinin yapılmasına devam etmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

İLK BÖBREK NAKLİNDE ÇARŞAF BİLE YOKTU

Akdeniz Üniversitesi'nde ilk organ naklini yapan ve aynı zamanda kurucu rektör olan AÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'da "Kepez Hastanesi'nde 1982 yılında ilk böbrek naklini yaptıkları zamanı hatırlatarak," İlk nakli o gün yaptığımız zaman gazeteler, ' Çarşafı olmayan hastanede böbrek nakli yapıldı' diye manşetler çıktı. O hastanede ilk yatan hasta böbrek nakli hastasıdır. Yemeğimi evden getirdik. Asistanlarımız hastanın başında bekledi" şeklinde konuştu.

AÜ Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, çift kol ve yüz naklini gerçekleştiren ekibin üyesi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

GELECEKTE BACAK NAKLİ OLACAK

Ömer Özkan, Atilla Kavdır'ın durumu nasıl ? sorusuna,
"Bacak hastaya yük olduğu için ve hastanın genel durumunu bozmamak için bacağı aldık. Normal servise çıkarmadığınız sürece, süreç devam ediyor. Kritik süreç var. Başında 72 saat duran bir arkadaşımız var. Bitmiş diyemiyoruz. Ne zaman karşınıza çıkarırız. O zaman sorun yoktur. Bacak nakli kesinlikle yapılır. Biz aileye bacağı nakletmemeyi önermiştik. Terslik olursa bacağı alırız demiştik. Hastanın durumu kötüye gittiği için bacağı aldık. Bacak naklinin gelecekte yapılabileceğini biliyoruz" dedi.

UĞUR TOP SAKAL İSTİYOR

Uğur'un son durumu ve neler yapıyor sorusuna Özkan," Uğur, isterse ayağa kalkar. Genel anlamda bugün yürüme işlemine başlıyoruz. Ani hareketler yaptırmıyoruz. Yarın çok rahat yürüyecek. Uğur'da böbrek naklinde olduğu gibi o hastaları kullandığı ilaçları kullanıyor. Sakalları çıkmaya başladı. Ayhan Hocanın sakal tarzını beğendi. Uğur'a ondan sakal yapacağız. Hafta sonuna kadar traş etmeyi planlıyoruz" diye cevapladı.

1 SAATTE HAZIRIZ

Özkan, ayrıca yeni bir donör çıkması halinde bir saat içinde yüz nakli bekleyen 3 hastadan birine nakil yapabileceklerini kaydetti.

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler