YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ucuz stentler ölüme davetiye çıkarıyor
Ucuz stentler ölüme davetiye çıkarıyor
22 Haziran 2013 11:22
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, taklit kalp stentlerinin insan sağlığını tehlikeye attığını söyledi.

Akdemir,  yaptığı açıklamada, bazı cihazlar olmaksızın ameliyat yapılamadığını belirterek, kalp stentlerinin 30 yıldır kullanıldığını anlattı.

İlk olarak paslanmaz çelikten yapılan tel örgü şeklindeki stentlerin yüzyılın icadı olduğunu kaydeden Akdemir, kalp stentleri sayesinde by-pass operasyonlarının yarı yarıya azaldığını vurguladı.

Kalp stentlerinin by-pass ameliyatları kadar faydalı olduğuna dikkati çeken Akdemir, stentlerin tıkanan damarları açtığını ve yeniden tıkanmasını önlediğini ifade etti.

"Stent kullanımından sonra pıhtılaşma nedeniyle daralmalar büyük tehlikeler doğuruyor" diyen Akdemir, "Ani tıkanmaları önleyen teknolojiler geliştiriliyor. Artık uygun hastalarda kullanıldığında by-pass'a göre daha faydalı olabiliyor" şeklinde konuştu.

"Vatandaşımızın taklit stentleri taktırmaması gerekiyor"

Taklit stentlerin orijinallerine göre çok daha ucuz olduğunu belirten Akdemir, hastanelerin ihale usulüyle bu malzemeleri aldığını öne sürdü.

Akdemir, orjinal stentlerin binlerce dolara satıldığını ancak devletin bunu karşıladığını vurgulayarak, "Bu ilaçlı stentlerin, çok ucuz taklitleri ortaya çıktı. Bunlar kalitesiz ve belli standartları olmayan ürünler. 150 dolara kadar satılıyor bunlar. Hastanelerde de ihale usulü alım yapıldığı için bunlar tercih ediliyor" ifadesini kullandı.

"Taklit stentler, Uzak Doğu'da yapılıyor ve bundan dolayı büyük sorunlar yaşıyoruz" diyen Akdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

"Taklit stentler, kalitesiz olmaları nedeniyle hastaların hayati tehlikesi ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımız hastanede kaliteli stent takılmasını istemeli. Avrupa ülkelerinde üretilen stentlerin kullanılması daha faydalı. Hızlı bir şekilde Çin yapımı stentler yaygınlaştı. İhalelere katılan firmaların getirdiği ucuz stentler, elimizde kalıyor. Türkiye'de bu malzeme sektöründeki aracı kuruluşlar da sürekli değiştiği için elimizde kalıyor.

Vatandaşımızın taklit stentleri taktırmaması gerekiyor. Taklit kalp stentleri, kaliteli olmadığı için insanları öldürüyor."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler