YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ucuz kolonyalara dikkat!
Uzmanlar uyarıyor: Ucuz kolonya çocuklar için çok tehlikeli
Ucuz kolonyalara dikkat!
08 Eylül 2010 / 20:51 Güncelleme: 08 Eylül 2010 / 20:51

Uzmanlar, bazı üreticilerin kolonyanın maliyetini düşürmek için etil alkol yerine, sağlığa ciddi zararları olan metil alkol kullandığı yönünde uyarıyor.
 

Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla misafir ağırlayan evlerin vazgeçilmezi kolonya tezgahlardaki yerini aldı.
 

Bazı üreticilerin etil alkol yerine, zehirli kimyasallardan arındırılmamış metil alkolü kullanması halk sağlığı açısından ciddi risk oluşturuyor.
 

Üçüncü kuşak kolonya üreticisi ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Sağlık Kuruluşları, Eczaneler ve Parfümeri Ticareti Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Murat Kılıç, kolonya üreticileri olarak en büyük sıkıntılarının sahte ürünlerdeki artış olduğunu söyledi.
 

Kaliteli kolonyalarda 'etanol' denilen etil alkolün kullanıldığına dikkati çeken Kılıç, ''Tam istenildiği gibi, distile edilmiş (arındırılmış) en kaliteli etil alkolü kullanıyoruz. Bizim kullandığımız alkol Fransız alkolüdür ve dünyanın parfümlerde kullanabileceği en güzel alkoldür. 'Metanol' dediğimiz ise metil alkol. İçinde zehirli kimyasallar taşıyan, tamamen rafine edilmemiş bir alkoldür. Özellike de ucuz kolonyalarda kullanılır'' dedi. 

UCUZ KOLONYA ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK ZARARLI

Merdiven altı olarak tabir edilen, yetki belgesi bulunmayan depolarda üretilen kolonyalar bulunduğunu belirten Kılıç, tüketicilere kolonyayı bildikleri yerlerden almalarını önerdi.
 

Ucuz kolonyaların çocuklar için risk oluşturacağına işaret eden Kılıç, ''Metanol alkolden yapılan bir kolonyayı burnunuza çektiğinizde yüz binlerce hücrenizi öldürür. Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın bu kolonyayı kullandığını düşündüğünüzde, çok zararlı. Çocuklar için ayrıca zararlı'' diye konuştu.
 

Kılıç, tüketicilerin kolonyada metanol kullanılıp kullanılmadığını anlama şansı bulunmadığını vurgulayarak, kullanılan alkolün sadece kimyasal analizlerle ortaya çıkacağını kaydetti. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler