YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üç kat fazla tuz tüketiyoruz
Üç kat fazla tuz tüketiyoruz
20 Temmuz 2013 11:28
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim ÜyesiProf. Dr. Mahmut Şahin, "Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz" dedi.

Şahin,  yaptığı açıklamada, aşırı tuz tüketiminin yüksek tansiyona neden olduğunu belirtti.

Sağlıklı ve dengeli beslenme için aşırı tuz tüketiminden uzak durmak gerektiğini vurgulayan Şahin, "Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz. Günlük ihtiyacımız bir çay kaşığı kadar ama ihtiyacın üç katı tuz tüketiyoruz. Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon ve beraberinde kalp damar sağlığı için ciddi risk oluşturuyor" dedi.

Yemeklerde tuz kullanımının azaltılması gerektiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Sağlığımızı korumaya önce sofralarımızdan tuzlukları kaldırarak başlamalıyız. Yemekleri pişirirken ve saklarken daha az tuzkullanılmalı. Balık, sebze , baklagil, beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur ile sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz."

Türk mutfağı kalp dostu

Prof. Dr. Şahin, Türk mutfağındaki yemeklerin büyük bölümünün kalp dostu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim mutfağımızı oluşturan zeytinyağlı yemeklerin hepsi kalp dostu ama biz şimdi Amerikan kültürü olan hazır yiyecekler vefazla kalorili yemeklere geçerek kalp dostu yemek kültürümüzü kaybetmeye başladık. Akdeniz, Ege ve Karadeniz mutfağı kalp dostu. Bunları iyi değerlendirmeliyiz."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler