YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üç haftada binlerce ebola vakası çıkacak
Üç haftada binlerce ebola vakası çıkacak
09 Eylül 2014 00:20
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Liberya'da önümüzdeki 3 haftada binlerce yeni Ebola vakası beklendiğini bildirdi.

Salgını kontrol altına almak için kullanılan geleneksel yöntemlerin yeterli etkiyi sağlamadığına işaret edilen açıklamada, sürdürülen çabaların 3-4 kat artırılması gerektiği ifade edildi.

Liberya'nın 15 bölgesinin 14'ünde Ebola salgını görüldüğü bildirilen açıklamada, ülkede bugüne kadar yaklaşık 2 bin vakaya rastlandığı ve binden fazla kişinin öldüğü kaydedildi.

Ülkede hastalığa yakalanarak ölenlerin oranının yüzde 58 olduğuna işaret edilen açıklamada, salgında 79 sağlık çalışanının da hayatını kaybettiği belirtildi.

Ebola tedavi merkezlerinin açılır açılmaz hastalarla dolduğu ifade edilen açıklamada, merkezlere kabul edilemeyen hastaların evlerine geri dönmek zorunda kaldığına ve bu hastaların virüsü yakınlarına bulaştırabileceğine dikkati çekildi.

Ülkede acil olarak yeni yataklı tedavi merkezlerinin kurulmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedilen açıklamada, Liberya'da önümüzdeki 3 haftada binlerce yeni Ebola vakası beklendiği bildirildi.

Batı Afrika'daki Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'daki Ebola salgınında en az 2100 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Herhangi bir kanıtlanmış aşı ve tedavisi bulunmayan Ebola için deneysel tedavi yöntemleri kullanılıyor.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler