YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üç bakanlık düğmeye bastı!
Yeni yılda başlayan Genel Sağlık Sigortası'ndaki kriz üç bakanlığın ortak genelgesiyle çözülüyor.
Üç bakanlık düğmeye bastı!
13 Nisan 2012 / 08:42 Güncelleme: 13 Nisan 2012 / 08:39

Buna göre, gelir testi yaptıranlar anında tescil edilerek vatandaşlık numarası üzerinden sağlık aktivasyonu yapılacak. Böylece hastalar muayene için 1 ay beklemek zorunda kalmayacak

BUGÜN gazetesinin 'Hastalıklarınızı bir ay erteleyin' manşetiyle gündeme getirdiği Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasındaki sıkıntıya üç bakanlık el koydu. İktidar ve anamuhalefet partisinin de gündemine aldığı 'sağlık aktivasyonunun gecikmesi' önümüzdeki günlerde çözülüyor.

Haberin yayınlanmasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in 'Vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlar çözülecek' açıklaması yaptı. 9 milyon kişinin GSS kapsamına alındığını söyleyen Çelik, yoğunluk sebebiyle vatandaşların yaşadığı sıkıntıların ortak genelgeyle aşılacağı müjdesini verdi. Sıkıntıyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bir araya geleceği belirtildi. Bakanlık bürokratlarının hazırladığı raporlarla vatandaşların hastanelerden neden geri çevrildiğine dair sorunlar tek tek tespit edildi. Hatta gelir testi yaptıranlar hastane kayıtlarından vatandaşlık numaralarıyla incelendi. Ocak ayından itibaren hastanelerde cebinden muayene olanların listesi hazırlandı.

MEVZUAT DEĞİŞİYOR

Sözkonusu genelgeyle gelir testi tescilinin yapılmasının ardından hastane ve eczanelerdeki provizyon sistemleri vatandaşlık numaraları üzerinden açılacak. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu, 30 gün 60 gün bekleme sebebiyle yaşanan tedavi olamama sorununun çözümü için mevzuatta değişiklik yapacak. Tescilin yapıldığı andan itibaren hastalar hastaneye gittiklerinde doktora muayene olup eczanelerden ücretsiz ilaçlarını alabilecek.

Prim borcu yazısı beklenmeyecek

Benzer problemlerin yeni gelir testi yaptıranlar için de yaşanmaması amacıyla yeni bilgisayar programları hazırlanıyor. Buna göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarında gelir testi yaptıran milyonlarca kişinin bilgileri sosyal güvenlik merkezlerine bilgisayar ortamında aktarılacak. Merkezler, gelir testinin sonucunu alır almaz 295 liranın altında ve üstünde geliri olanları G-0, G-1, G-2, G-3 grubuna göre ayıracak. Bu gruplara giren bütün vatandaşların tescili anında yapılacak. Vatandaş aylarca kendisine prim borcu yazısının gelmesini beklemekten kurtulacak.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler