YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuzdaki tehlikeye dikkat
Tuzdaki tehlikeye dikkat
11 Mart 2014 15:54
Selim Güler 'Aşırı tuz tüketimi, değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme uygulamasıdır ve birçok kronik hastalığın temelinde yer almaktadır'dedi.

Tuz Haftası dolayısı ile bir açıklama yapan Bilecik Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Selim Güler, dünyada en önemli halk sağlığı olarak kabul edilen hastalıkların Türkiye’de de her geçen gün sayısının hızla arttığını ve ölümlerin başlıca nedenlerinin bunlar olduğu belirtti.

Erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik hastalıklardan korunmada önleyici yaklaşımların geliştirilmesinin zorunlu olduğuna işaret eden Dr. Selim Güler, "Değiştirilebilir temel risk faktörlerinden olan yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesi kronik hastalıklardan korunmada güncel stratejilerden birini oluşturmaktadır.

Toplumdaki bireylerin aşırı tuz tüketiminin de yer aldığı beslenme bilgi, tutum ve davranışlarını olumlu yönde değiştirecek faaliyetler bu stratejilerin kapsamındadır. Aşırı tuz tüketimi de değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme uygulamasıdır ve birçok kronik hastalığın temelinde yer almaktadır. Özellikle oluşumunda aşırı tuz tüketiminin önemli bir etken olduğu hipertansiyon, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri içerisinde bir numaralı risk faktörüdür" diye belirtti.

Önerilen değerin 3 katı tuz tüketiyoruz

Yapılan bilimsel çalışmalarla Türkiye’deki tuz tüketiminin, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği değerin yaklaşık üç katı kadar olduğunun belirlendiğini ifade eden Dr. Güler, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Hastalık yükü çalışmasına ülkemizde her dört ölümden birisi yüksek tansiyon ile ilgilidir. Aşırı tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olarak ya da olmadan inmelerin en önemli sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Ayrıca aşırı tuz tüketiminin sadece yüksek kan basıncı nedeni olmakla kalmayarak günümüzde önemli birer sağlık sorunu haline gelen mide kanseri, osteoporoz, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenlerle halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde çok sektörlü bir yaklaşım ile toplumumuzda tuz tüketimin kademeli olarak önerilen seviyelere düşürülmesi hedefimizdir.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler