YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuz yemezseniz delirirsiniz!
Tuz yemezseniz delirirsiniz!
20 Nisan 2013 13:44
Bursa'da bu yıl ikincisi düzenlenen Kastamonu Günleri'nde konuşan Prof. Dr. Ahmet Maranki, sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenleri anlattı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve 23 Nisan tarihine kadar sürecek olan 2. Bursa Kastamonu Günlerine katılan Maranki, “Hayatınızdan süt, şeker, un, tuz gibi gıdaları çıkarın” dedi.

Sağlıklı yaşamak için doğru bilinen yanlışları katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Maranki, “Hayatınızdaki beyazlarla vedalaşın. Başbakanımız bile beyaz ekmek yemeyin diyor. Kepekli ekmek tüketin. Şeker özellikle de kesme şeker tüketmeyin. Bugün obezite başta olmak üzere birçok hastalığın sebebi şekerdir. Siyah şeker tüketin” diye konuştu.

İnsanın ana rahminde tuzdan oluşan bir yapının içinde olduğuna, terin tuzdan ibaret olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Maranki, “Çıkıp tuz yemeyin diyorlar. Tuz akıldır. Yemezseniz delirirsiniz; ancak içinde mineral olmayan tuzu değil, içinde 84 farklı mineral bulunan kaya tuzunu tüketin” şeklinde konuştu.

Pastorize süt tüketilmemesinin altını çizen Prof. Dr. Ahmet Maranki, “2 yaşından büyük kimseye asla sütü tavsiye etmiyorum, bilhassa pastörize sütü. Yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini tüketin. İlla süt içecekseniz kaynamış süt için; çünkü süt çıktığı gibi tüm bakteriler süte gelir” dedi.

Tere yağının eve sokulmaması gerektiğini de söyleyen Prof. Dr. Maranki, “1950’li yıllarda ülkemize Marshall yardımları geldi. Beyaz un, zeytin yağı geldi. O dönem Bursa’daki zeytin ağaçları satıldığı için zeytinler azalmış ve zeytin yağı azalmıştı. Bu yüzden margarin ilk kez Bursa’da yapıldı. Tere yağı ve margarinden uzak durun” diye konuştu.

Pirincin de yenilmesini doğru bulmadığını söyleyen Prof. Dr. Maranki, “Pirincin kabuğunu ve kepeğini alıyorlar. Geriye sadece karbonhidrat kalıyor. O da hareketsizlikten şekere dönüşüyor. Pirinç yerine bulgur yiyin” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Maranki ayrıca cep telefonlarının da sağlık için büyük tehdit olduğunu ve üremeyi olumsuz etkilediğini söyleyerek, “Cep telefonları 4 dakikada beyninizi ısıtıyor. Cep telefonlarını kullanmak yaşayacağınız yıllardan 2 aylık organ ömrünüzü çalıyor” ifadelerini kullandı.

 

İHA

14:50
 // Hadis
1.Ya Ali yemeğe tuz ile başla!
2.Yemeğe tuz ile başlayıp, tuz ile sonlandırınız. Zira tuz, 70 derde (delilik, felç, obezite, hazımsızlık...) devadır.
Hikmeti anladınızmı? Yemeğe avuç avuç tuz atacağınıza, yemekten önce ve sonra 1er gramlık tuzla ağzı tatlandırmak yetiyor. Ayrıca tabiatta hangi nimet çok yaratılmışsa, en çok lazım olan odur demektir....
20 Nisan 2013 14:50
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler