YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tütün ürünlerinin reklamı önlenecek
Tütün ürünlerinin reklamı önlenecek
31 Mayıs 2013 18:42
Dünya Sağlık Örgütü, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nün bu yılkı temasını "tütün ürünlerinin reklam, tanıtım ve sponsorluğunun önlenmesi” olarak belirledi.

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, tütün kullanımının dünyada her yıl 6 milyon dolayında kişinin ölümüne yol açtığını, bu ölümlerin 600 binin sigara dumanından pasif etkilenmeden kaynaklandığını söyledi.

Dünyadaki ölümlerin üçte ikisinin nedeni olan bulaşıcı olmayan hastalıklarda da en önemli faktörün tütün kullanımı olduğunu anlatan Özcebe, şu bilgileri verdi:

"Dünya Sağlık Örgütü bu yılki 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nün temasını, 'tütün ürünlerinin reklam, tanıtım ve sponsorluğunun önlenmesi' olarak belirledi. Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin 13. maddesine paralel olarak verilen bu kararın bilimsel dayanakları çeşitli çalışmalarla da ortaya konulmuş durumda. Bu çalışmaların sonuçları Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsünün 2009 raporunda, 'tütün ürünlerinin reklam ve tanıtımı, tütün kullanımını artırmaktadır' şeklinde yer aldı."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler