YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tütün kontrolünde Türkiye dünya lideri'
'Tütün kontrolünde Türkiye dünya lideri'
15 Haziran 2014 09:17
Dumansız hava sahası uygulamasını ilk kez New York'ta başlatan kentin eski belediye başkanı Michael Bloomberg, konuk geldiği İstanbul'da Türkiye'yi övdü.

ABD New York'ta 2003'te ilk dumansız hava sahası uygulamasını başlatan eski New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg Türk Toraks Derneği'nin öncülüğünde 6 yıl önce başlatılan 'Dumansız Hava Sahası' çalıştayının bu yılki konuğu oldu.

Sivil toplum kuruluşlarıyla Türkiye'de sigarayla mücadeleyi değerlendiren Bloomberg "Türkiye tütün kontrolünde dünya liderdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün tütün kontrolü için önerdiği bütün yöntemleri kullanan ilk ülkedir. Sigara kullanımı 2008'den 2012 yılına kadar yüzde 13 azalmıştır. Bu dört yılda 1.2 milyon daha az sigara içicisi demektir. 2008'de restoranlarda pasif sigara dumanına maruz kalma oranı yüzde 56 iken 2012 de yüzde 13'e indi. 4 buçuk yılda 2 buçuk milyon insan sigarayı bırakmıştır. Türkiye tütünle mücadelede diğer birçok ülkeye rol model oldu" diye konuştu.

Pera, çocuk haklarını anlattı

Toplantıya astım hastaları adına hukuk öğrencisi Murat Ulusan, çocuk hakları adına 9 yaşındaki Pera Gilmore da katılarak konuşma yaptı. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk sigarayla mücadeleye verdiği destekten ötürü Bloomberg'e teşekkür etti. Bloomberg'e bir çömlek ve tabak da hediye edildi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler