YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin silikozis tablosu
Türkiye'nin silikozis tablosu
15 Ocak 2010 17:44
Kot taşlama işinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan çok sayıda hasta var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 214'ü çalışan, 217'si de emekli olmak üzere toplam 431 silikozis hastasının bulunduğunu bildirdi.

Dinçer, Balıkesir Bağımsız Milletvekili Hüseyin Pazarcı'nın sorusuna verdiği yazılı cevapta, kot taşlama iş yerlerinin, iş sağlığı ve güvenliği yönünden, programlı ve programsız denetimlerle incelendiğini ifade etti.

Tesislerdeki hedefin, ''iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin aldırılarak zararlı kimyasal maddeye maruz kalmanın minimuma indirilmesi'' olduğunu belirten Dinçer, kurallara uymayan iş yerlerine idari para cezası, işin durdurulması ve iş yerinin kapatılması müeyyidelerinin uygulandığını belirtti.

Dinçer, bu çerçevede, 2007-2008 yıllarında toplam 71 iş yerinde yapılan teftiş sonucunda 1 iş yerinin kapatıldığını ifade ederek, Eylül 2009 itibariyle de İş Teftiş İstanbul Grup Başkanlığı İş Müfettişleri tarafından 97 iş yerinde 182 teftiş yapıldığını ve 1 iş yerinin kapatıldığını kaydetti. 

Bu alanda çalışan kişilerin kayıtlı olmasa da iş yerlerinde çalışmalarının tespit edilmesi halinde, sosyal güvenliklerinin sağlandığını belirten Dinçer, 214'ü çalışan ve 217'si emekli olmak üzere toplam 431 silikozis hastasının bulunduğunu bildirdi. aa

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler